Pełnomocnik majątkowy i procesowy jako podmiot przestępstwa z art. 296 k.k.
Podmiotowy krąg osób odpowiedzialnych za nadużycie zaufania (art. 296 k.k.) Odpowiedzialność odszkodowawcza przedstawicieli zawodów prawniczych
Pełnomocnik nie ponosi odpowiedzialności karnej na gruncie art. 296 k.k.
Nie dołożenie przez pełnomocnika należytej staranności może pociągać za sobą jedynie jego odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną dającemu pełnomocnictwo na podstawie art. 471 w zw. z art. 472 k.c. Pełnomocnictwa są czynnościami jednostronnymi (zob. M. Pazdan, [w:] K. Pietrzykowski (red.), Kodeks cywilny. Komentarz, Warszawa 1997, s. 248) i nie mogą być rozumiane, jako umowne zobowiązanie się do podejmowania określonych czynności.
Wyrok SA w Wrocławiu z dnia 27 lutego 2019 r., II AKa 292/18
Standard: 78416 (pełna treść orzeczenia)
Sprawcą przestępstwa z art. 296 kk może być także pełnomocnik, i to zarówno majątkowy, jak i procesowy, pod warunkiem ustalenia, iż posiada nie tylko uprawnienie do reprezentowania np. spółki na zewnątrz, lecz także dysponuje uprawnieniami do samodzielnego rozstrzygania o sprawach majątkowych, czy działalności gospodarczej spółki, np. zawarcia ugody, zrzeczenia się roszczenia itp. To oznacza, że za sprawcę tego typu przestępstwa można uznać tylko osobę, której uprawnienia i obowiązki obejmują łącznie zarówno dbałość o uchronienie powierzonego mienia przed uszczerbkiem, zniszczeniem lub zagubieniem albo pogorszeniem interesów majątkowych, jak i powinność wykorzystania powierzonego mienia w procesie gospodarowania w taki sposób, by zostało ono powiększone lub wzrastała jego wartość.
Wyrok SA w Katowicach z dnia 24 stycznia 2019 r., II AKa 23/18
Standard: 46135 (pełna treść orzeczenia)