Dobra wiara przy zasiedzeniu służebności przesyłu

Dobra wiara w stosunkach prawnorzeczowych Zasiedzenie służebności przesyłu (art. 305[4] k.c. w zw. z art. 292; art. 172 i art. 176 k.c.)

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Przyjęte rozumienie dobrej wiary w związku z wykonywaniem posiadania prowadzącego do zasiedzenia, w tym i służebności przesyłu, oznacza, że za osobę zasiadującą tę służebność w dobrej wierze można uznać jedynie tego, kto z cudzej nieruchomości korzysta nie w zakresie treści dowolnego prawa, ale wyłącznie w zakresie treści służebności przesyłu, a w danych okolicznościach jego błędne przekonanie o przysługiwaniu mu uprawnień mieszczących się w zakresie tej służebności jest usprawiedliwione. Wytworzenie się błędnego, ale w danych okolicznościach usprawiedliwionego przekonania o powstaniu na rzecz przedsiębiorcy korzystającego z urządzeń przesyłowych posadowionych na cudzym gruncie służebności przesyłu, musiałoby mieć oparcie w zdarzeniach, których zaistnienie mogło wywołać takie przekonanie (zob. uchwałę SN z 20 listopada 2015 r., III CZP 76/15).

Ustalenie okoliczności, czy posiadanie służebności zostało uzyskane w dobrej, czy też w złej wierze, rzutują na długość koniecznego posiadania niezbędnego do zasiedzenia.

Przy ocenie, czy mamy do czynienia z dobrą bądź złą wiarą należy uwzględnić moment rozpoczęcia posiadania (objęcia) oraz należy mieć na względzie całokształt okoliczności towarzyszących uzyskaniu posiadania, a domniemanie dobrej wiary należy uznać za wzruszone, gdy z całokształtu przedstawionych okoliczności wynika, że przedsiębiorca przesyłowy w chwili uzyskania posiadania wiedział lub powinien był wiedzieć przy zachowaniu wymaganej staranności, że do nieruchomości, na której zlokalizowane są urządzenia przesyłowe, nie przysługuje mu prawo o treści odpowiadającej służebności przesyłu (zob. uchwałę Sądu Najwyższego z 8 grudnia 2016 r., III CZP 86/16).

Zbadanie stanu świadomości osoby, która powołuje się na nabycie służebności w wyniku długotrwałego jej posiadania bez tytułu prawnego; czy mimo iż tytuł prawny do posiadania służebności jej nie przysługiwał, była przekonana, że uzyskała posiadanie służebności na podstawie tytułu prawnego, czy też wiedziała lub wprawdzie nie wiedziała, ale powinna była wiedzieć, że uzyskała władanie nieruchomością w charakterze posiadacza służebności, nie mając do tego tytułu prawnego.

Ze względu na to, że dobrą wiarę się domniemywa (art. 7 k.c.), praktyczne znaczenie ma wzruszenie tego domniemania przez wykazanie złej wiary.

Brak odpowiedniej decyzji administracyjnej bądź innego aktu umożliwiającego władanie nie oznacza jednak, że poprzednik wnioskodawcy powinien mieć świadomość braku skutecznego władania nieruchomością w zakresie służebności. 

Postanowienie SN z dnia 14 października 2021 r., V CSKP 69/21

Standard: 69230 (pełna treść orzeczenia)

W aktualnym orzecznictwie w odniesieniu do posiadania nieruchomości w zakresie służebności o treści służebności przesyłu przyjmuje się, że dobra wiara zasiadującego posiadacza występuje wówczas, gdy ingerowanie w cudzą własność w zakresie odpowiadającym służebności rozpoczęło się w takich okolicznościach, które usprawiedliwiały przekonanie posiadacza, że nie narusza on cudzego prawa (por. postanowienie SN z dnia 7 maja 2014 r., II CSK 472/13), względnie, gdy posiadacz powołując się na przysługujące mu prawo błędnie przypuszcza, że prawo to mu przysługuje, jeśli tylko owo błędne przypuszczenie w danych okolicznościach sprawy uznać należy za usprawiedliwione. Z kolei w złej wierze jest ten, kto powołując się na przysługujące mu prawo wie, że prawo to mu nie przysługuje albo też ten, kto wprawdzie ma świadomość co do nie przysługiwania mu określonego prawa, jednakże jego niewiedza nie jest usprawiedliwiona w świetle okoliczności danej sprawy.

Dobrą wiarę wyłącza zarówno pozytywna wiedza o braku przysługującego prawa, jak i brak takiej wiedzy wynikający z braku należytej staranności, a więc niedbalstwa (zob. wyrok SN z dnia 23 lipca 2017 r., I CSK 360/14). Dlatego rozstrzygając, czy uzyskanie posiadania służebności o treści odpowiadającej służebności przesyłu nastąpiło w dobrej/złej wierze, należy mieć na względzie całokształt okoliczności poprzedzających i towarzyszących uzyskaniu posiadania służebności, a domniemanie dobrej wiary jest obalone, gdy z całokształtu okoliczności wynika, że przedsiębiorca przesyłowy w chwili uzyskania posiadania wiedział lub powinien wiedzieć przy zachowaniu wymaganej staranności, że do nieruchomości, na której zlokalizowane są urządzenia przesyłowe, nie przysługuje mu prawo o treści odpowiadającej służebności przesyłu (zob. uchwała SN z dnia 8 grudnia 2016 r., III CZP 86/16).

O istnieniu dobrej wiary posiadacza nieruchomości decyduje chwila objęcia jej w posiadanie. Późniejsza zmiana świadomości posiadacza nie ma znaczenia, w myśl zasady mala fides superveniens non nocet (por. postanowienia SN z dnia 12 maja 2017 r., III CSK 60/17., z dnia 14 marca 2017 r., II CSK 463/16, z dnia 14 października 2015 r., V CSK 5/15, z dnia 18 kwietnia 2004 r., I CK 616/03).

W orzecznictwie Sądu Najwyższego wypowiedziano już pogląd, że przedsiębiorstwo państwowe, które nabyło z mocy prawa na podstawie ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o zmianie ustawy o przedsiębiorstwach państwowych, własność urządzeń przesyłowych posadowionych na nieruchomości Skarbu Państwa może być uznane za posiadacza tej nieruchomości w zakresie służebności o treści odpowiadającej służebności przesyłu w dobrej wierze (por. postanowienia SN z dnia 26 lipca 2018 r., IV CSK 23/17 i IV CSK 136/17).

W uchwale z dnia 15 lutego 2019 r., III CZP 81/18, Sąd Najwyższy kolejny raz stanął na stanowisku, że przedsiębiorstwo państwowe, które nabyło z mocy prawa, na podstawie wspomnianej nowelizacji z dnia 20 grudnia 1990 r. ustawy o przedsiębiorstwach państwowych, własność urządzeń przesyłowych posadowionych na nieruchomości Skarbu Państwa, może być uznane za posiadacza w dobrej wierze służebności o treści odpowiadającej służebności przesyłu.

Przedstawioną wykładnię dobrej wiary należy również odnieść do przedsiębiorstwa komunalnego, na którego z mocy prawa przeszło prawo własności urządzeń przesyłowych, zbudowanych przez przedsiębiorstwo państwowe w okresie obowiązywania zasady jednolitej własności państwowej i zlokalizowanych na nieruchomości, która po 27 maja 1990 r. nadal stanowiła własność Skarbu Państwa.

Prawidłowe korzystanie z urządzeń przesyłowych zakłada istnienie uprawnienia do nieruchomości, na której te urządzenia są usytuowane. Skoro zatem Skarb Państwa był właścicielem gruntu, to z punktu widzenia pozycji i świadomości przedsiębiorcy przesyłowego trudno bronić, jako racjonalnej, tezy, iż ustawodawca wprowadził takie unormowania, że dokonując uwłaszczenia urządzeniami przesyłowymi na rzecz przedsiębiorstwa komunalnego powstałego z przekształconego przedsiębiorstwa państwowego nie wyposażył to przedsiębiorstwo także w prawo do nieruchomości w zakresie potrzebnym do korzystania z urządzeń przesyłowych. Oczywistym jest, że bez prawa do gruntu, na którym są zlokalizowane urządzenia przesyłowe, nie można korzystać z urządzeń przesyłowych. Niewątpliwym jest też, że dla przedsiębiorcy przesyłowego prawem głównym jest własność urządzeń przesyłowych, z którym to prawem jest związane prawo do gruntu w zakresie potrzebnym do korzystania z urządzeń przesyłowych. Przedsiębiorca przesyłowy mógł więc zasadnie przyjmować, że wraz z nabyciem własności urządzeń przesyłowych, nabył związane z tą własnością prawo do gruntu w zakresie koniecznym do korzystania z urządzeń przesyłowych. W konsekwencji bieg dwudziestoletniego terminu zasiedzenia służebności w dobrej wierze rozpoczął się 27 maja 1990 r., a uczestnik (...) Przedsiębiorstwo E. sp. z o.o. w G., jako następca prawny Okręgowego Przedsiębiorstwa E., mógł doliczyć do czasu posiadania potrzebnego do zasiedzenia służebności, czas posiadania swego poprzednika prawnego na podstawie art. 176 § 1 k.c.

Postanowienie SN z dnia 12 stycznia 2021 r., IV CSKP 10/21

Standard: 72253 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 151 słów. Wykup dostęp.

Standard: 52288

Komentarz składa z 418 słów. Wykup dostęp.

Standard: 46050

Komentarz składa z 1314 słów. Wykup dostęp.

Standard: 46023

Komentarz składa z 320 słów. Wykup dostęp.

Standard: 66349

Komentarz składa z 112 słów. Wykup dostęp.

Standard: 66353

Komentarz składa z 361 słów. Wykup dostęp.

Standard: 19156

Komentarz składa z 119 słów. Wykup dostęp.

Standard: 19153

Komentarz składa z 450 słów. Wykup dostęp.

Standard: 47865

Komentarz składa z 150 słów. Wykup dostęp.

Standard: 70923

Komentarz składa z 78 słów. Wykup dostęp.

Standard: 68449

Komentarz składa z 69 słów. Wykup dostęp.

Standard: 72056

Komentarz składa z 209 słów. Wykup dostęp.

Standard: 63866

Komentarz składa z 88 słów. Wykup dostęp.

Standard: 53988

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.