Wniosek o uchylenie lub uchylenie i zmianę orzeczenia (art. 398[4] § 1 pkt 3 k.p.c.)
Warunki formalne skargi kasacyjnej (art. 398[4] k.p.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Niezawarcie w skardze kasacyjnej wniosku o uchylenie zaskarżonego orzeczenia stanowi konstrukcyjny brak skargi o nieusuwalnym charakterze, uzasadniający odrzucenie tej skargi.
Postanowienie SN z dnia 8 października 2021 r., I CSK 699/20
Standard: 67761 (pełna treść orzeczenia)
Wniosek o „uchylenie zaskarżonego wyroku” nie powinien być więc ani utożsamiany z żądaniem uchylenia orzeczenia w całości, ani uzupełniany założeniem, że zakres żądanego uchylenia odpowiada wskazanemu przez stronę zakresowi zaskarżenia orzeczenia skargą kasacyjną.
Określenie zakresu zaskarżenia oraz wniosku o uchylenie lub uchylenie i zmianę orzeczenia stanowi bowiem przedmiot odrębnych wymagań formalnych skargi, co oznacza, że strona powinna w obu tych kwestiach odrębnie sformułować własne stanowisko.
Skoro w art. 398[4] § 1 pkt 3 k.p.c. mowa o „oznaczeniu zakresu żądanego uchylenia i zmiany”, to nie jest zasadne stwierdzanie zakresu uchylenia, który nie został oznaczony przez stronę skarżącą, na podstawie jego domniemanej zbieżności z zakresem wnioskowanej zmiany orzeczenia.
Wniosek o uchylenie zawsze odnosi się do orzeczenia Sądu II instancji, natomiast wniosek o „zmianę” może przybierać postać różnych rozstrzygnięć, które nie powinny być podstawą do rekonstruowania nieoznaczonego w skardze kasacyjnej zakresu wniosku o uchylenie zaskarżonego wyroku.
Postanowienie SN z dnia 19 czerwca 2020 r., II CSK 365/19
Standard: 45927 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 45928
Standard: 45931