Zapis na sąd polubowny zamieszczony umowie (statucie) spółki (art. 1163 k.p.c.)

Zapis na sąd polubowny (art. 1161 - 1168 k.p.c.)

Przyjęte w art. 1163 k.p.c. rozwiązanie z punktu widzenia formy zapisu na sąd polubowny jest szczególną postacią tzw. klauzuli arbitrażowej przez odesłanie. Chodzi o to, że klauzula arbitrażowa zawarta jest tylko w umowie (statucie) spółki handlowej, statucie spółdzielni lub stowarzyszenia, a czynność lub akt przystąpienia do spółki, spółdzielni lub stowarzyszenia obejmuje jedynie poddanie się umowie (statutowi), w tym zawartej w nich klauzuli arbitrażowej. Zakres związania takim zapisem na sąd polubowny jest ograniczony podmiotowo – wiąże spółkę i jej wspólników, spółdzielnię lub stowarzyszenie i ich członków.

Ponadto omawiany przepis stanowi wyraźnie, że związanie zawartym w umowie (statucie) spółki, statucie spółdzielni lub stowarzyszenia zapisem na sąd polubowny dotyczy sporów ze stosunku spółki i sporów ze stosunku członkostwa w spółdzielni lub stowarzyszeniu.

Statutowy zapis na sąd polubowny nie obejmuje sporu między klubem a trenerem o wynagrodzenie z tytułu kontraktu trenerskiego (art. 1163 k.p.c.).

Wyrok SN z dnia 12 października 2012 r., IV CSK 82/12

Standard: 45849 (pełna treść orzeczenia)

Zobacz glosy

Art. 1163 § 1 k.p.c. nie jest normą szczególną w stosunku do art. 1157 k.p.c.

Celem art. 1163 § 1 nie jest regulowanie przesłanek zdatności arbitrażowej sporów ze stosunku spółki handlowej, o czym świadczy fakt, że nie określa on, jakie warunki musi spełniać spór ze stosunku spółki, żeby miał zdatność arbitrażową.

Nie ma podstaw do objęcia art. 1163 § 1 k.p.c. także oceny zdatności arbitrażowej sporów ze stosunku spółki w wypadkach, w których zapis na sąd polubowny zostałby zamieszczony w innym akcie (np. odrębnej umowie spółki ze wspólnikami) lub stanowił samodzielną umowę (spółki i wspólników). Nie można uznać, że zdatność arbitrażowa sporów ze stosunków spółki ma być inaczej oceniana w sytuacji, w której zapis na sąd polubowny znajduje się w umowie (statucie) spółki, a inaczej w sytuacji, w której jest on zamieszczony w innym akcie.

Uchwała SN z dnia 7 maja 2009 r., III CZP 13/09

Standard: 53986 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.