Uchylenie uchwały niezgodnej z prawem lub statutem; względna nieważność (art. 29 ust. 1 pkt 2 pr.s.)
Sądowy nadzór nad działalnością stowarzyszenia (art. 29 pr.s.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Art. 29 prawa o stowarzyszeniach, przewiduje szczególny tryb sprawowania nadzoru publicznoprawnego nad działalnością stowarzyszenia. Różnorodność środków nadzorczych, legitymacja do ich wdrażania oraz stopień możliwej ingerencji w działalność stowarzyszenia wskazuje na odmienny charakter tego nadzoru w porównaniu do innych korporacji prywatnoprawnych, zmierzający do zapewnienia prawidłowości działalności stowarzyszenia z punktu widzenia ochrony interesu publicznego. Co do zasady nie jest więc dopuszczalna droga sądowa dla powództwa członka stowarzyszenia, kwestionującego uchwałę organu stowarzyszenia, o ile powództwo takie miałoby za podstawę prawną wskazane przepisy prawa o stowarzyszeniach i dodać należy, że przy takiej podstawie prawnej droga sądowa byłaby wyłączona również wówczas gdyby uchwała dotyczyła członkostwa skarżącego (por. uchwały SN z dnia 6 stycznia 2005 r., III CZP 75/04, i z dnia 3 grudnia 2003 r., III CZP 93/03).
Postanowienie SN z dnia 17 marca 2016 r., II CSK 182/15
Standard: 45852 (pełna treść orzeczenia)
Wprawdzie z mocy art. 29 ust. 1 pkt 2 Prawa stowarzyszeń sąd może na wniosek organu nadzoru lub prokuratora uchylić uchwałę stowarzyszenia sprzeczną z prawem lub statutem, ale jest to przepis szczególny, dający uprawnienie takie wyłącznie organowi nadzoru i prokuratorowi.
W ocenie Sądu Apelacyjnego nie kreuje on roszczenia po stronie członka stowarzyszenia dla ochrony jego jednostkowego interesu. Brak jest podstaw, by takiej analogii doszukiwać się również ze względu na sformułowanie tego przepisu, który wymaga złożenia wniosku, a nie pozwu, co wskazuje na odesłanie do trybu nieprocesowego, a zatem właściwość sądu rejestrowego.
Konkluzję tę potwierdza fakt, że z dniem 28 lipca 2007 r. wszedł w życie art. 32 Prawa stowarzyszeń w obecnym brzmieniu. Stanowi on wprost, że wnioski, o których mowa m. in. w art. 29 ust. 1, sąd rozpoznaje na rozprawie w postępowaniu nieprocesowym - rejestrowym. Wprowadzenie tej normy prawnej, a zatem przesądzenie kwestii trybu i właściwości sądu dla oceny spraw o uchylenie uchwał wszczętych przez organ nadzoru, potwierdza cel ustawodawcy, którym kierował się przy redakcji art. 29 ust. 1 pkt 2 Prawa stowarzyszeń - zawężenie możności uchylenia uchwały organu stowarzyszenia do działań podejmowanych wyłącznie w postępowaniu nieprocesowym (rejestrowym) w postępowaniach wszczętych przez organ nadzoru i prokuratora i to przez sąd rejonowy.
Wyrok SA w Szczecinie z dnia 30 kwietnia 2015 r., I ACa 214/15
Standard: 46336 (pełna treść orzeczenia)