Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Prawo do bycia wysłuchanym; prawo do wysłuchania jako element prawa do sądu

Wysłuchanie w postępowaniu opiekuńczym (art. 576 k.p.c.) Zasada jawności procesu cywilnego; zasada rozpoznania spraw na rozprawie (art. 9 k.p.c. i art. 148 k.p.c.) Zasady postępowania dowodowego Przepisy ogólne; zasady postępowania cywilnego (art. 1 - 13 k.p.c.) Prawo do sądu sprawiedliwego i rzetelnego Wysłuchanie stron i innych osób (art. 226[1] k.p.c.)

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Prawo strony do bycia wysłuchanym (w procesie lub postępowaniu nieprocesowym) rozumiane jest jako umożliwienie przedstawienia jej swoich racji, argumentów i dowodów na poparcie podnoszonych twierdzeń oraz wypowiedzenia się co do argumentów i dowodów drugiej strony, a także ustosunkowanie się do decyzji procesowych sądu. Jeżeli choroba strony stanęła na przeszkodzie jedynie jej obecności na rozprawie, a nie ograniczyła aktywności w postępowaniu, wyrażającej się w składaniu pism przedstawiających stanowisko w sprawie, ‎w zgłaszaniu wniosków i dowodów oraz wypowiadaniu się co do twierdzeń ‎i dowodów drugiej strony – a tak było w okolicznościach sprawy – to należy przyjąć, że jej prawo do wysłuchania zostało zrealizowane.

Postanowienie SN z dnia 29 maja 2024 r., II CSKP 1775/22

Standard: 86006 (pełna treść orzeczenia)

Prawo do bycia wysłuchanym to przede wszystkim prawo do przedstawienia swoich racji, możliwość powołania argumentów i dowodów oraz wypowiedzenia się co do argumentów i dowodów drugiej strony, ‎a także ustosunkowania się do decyzji procesowych sądu. Jeżeli choroba strony stanęła na przeszkodzie jedynie jej obecności na rozprawie, a nie ograniczyła aktywności w postępowaniu, wyrażającej się w składaniu pism przedstawiających stanowisko w sprawie, w zgłaszaniu wniosków i dowodów oraz wypowiadaniu się co do twierdzeń i dowodów drugiej strony, to można zasadnie twierdzić, że jej prawo do wysłuchania nie zostało naruszone (tak uchwała SN ‎z 11 grudnia 2013 r., III CZP 78/13, zob. też wyrok SN z 16 lipca 2009 r., I CSK 30/09).

Wyrok SN z dnia 23 listopada 2022 r., II CSKP 970/22

Standard: 68766 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 278 słów. Wykup dostęp.

Standard: 64511

Komentarz składa z 313 słów. Wykup dostęp.

Standard: 45746

Komentarz składa z 90 słów. Wykup dostęp.

Standard: 65731

Zobacz glosy

Komentarz składa z 317 słów. Wykup dostęp.

Standard: 49489

Komentarz składa z 91 słów. Wykup dostęp.

Standard: 46668

Zobacz glosy

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.