Bezskuteczność względna czynności uznanej za bezskuteczną
Skutki uznana czynności za bezskuteczną (art. 532 k.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Uwzględnienie przez sąd skargi pauliańskiej powoduje, że czynność prawna dokonana z pokrzywdzeniem wierzyciela między dłużnikiem a osobą trzecią staje się względem wierzyciela bezskuteczna. Ustawodawca nie posłużył się innymi, znanymi prawu cywilnemu sankcjami, jak w szczególności bezwzględna czy względna nieważność czynności prawnej; sankcja dotykająca czynności prawnej dokonanej przez dłużnika z osobą trzecią jest jedynie sankcją bezskuteczności względnej. Sankcja ta powoduje, że wierzyciel, który uzyskał uwzględniający skargę pauliańską prawomocny wyrok, może skierować egzekucję do majątku osoby trzeciej w zakresie korzyści, jaką osoba ta otrzymała od dłużnika na podstawie czynności prawnej dokonanej z pokrzywdzeniem wierzyciela.
Wyrok TK z dnia 18 kwietnia 2018 r., K 52/16
Standard: 45466 (pełna treść orzeczenia)
Z przepisów normujących skargę pauliańską nie można wyprowadzić podstawy do ustalania wysokości korzyści i określania w wyroku uwzględniającym skargę limitu odpowiadającego tej korzyści.
Z istoty skargi pauliańskiej wynika, że w wypadku jej uwzględnienia osoba trzecia zawsze odpowiada jedynie tym przedmiotem, który uzyskała w następstwie zaskarżonej czynności i wyłącznie do wysokości jego wartości, a takich ograniczeń dotyczy art. 319 k.p.c.
Wyrok SN z dnia17 stycznia 2017 r., IV CSK 194/16
Standard: 11923 (pełna treść orzeczenia)