Okoliczności brane przez sąd pod rozwagę z urzędu w każdym stanie sprawy (art. 202 k.p.c.)
Ustalenia właściwości i trybu postępowania w trakcie procesu (art. 200 - 202 k.p.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
W toku procesu cywilnego badanie pozwu i powództwa przebiega na kilku etapach. W pierwszej kolejności sąd bada pozew pod względem spełnienia wymogów formalnych pisma procesowego (art. 126 – 130 k.p.c.) i pozwu (art. 187 k.p.c.), zaś ewentualne braki w tym zakresie będą skutkować zwrotem pozwu. W drugim etapie następuje badanie formalne powództwa, pod względem możliwości jego rozpoznawania (art. 199 k.p.c. i art. 1099 k.p.c. w zw. z art. 1104 § 2 k.p.c. lub art. 1105 § 6 k.p.c.), zaś negatywna weryfikacja będzie skutkowała odrzuceniem pozwu. Dopiero w dalszych etapach następuje badanie wystąpienie przesłanek jurysdykcyjnych oraz zasadności merytorycznej powództwa.
W zakresie występowania w procesie cywilnym tzw. elementu zagranicznego może on przejawiać się w dwóch aspektach: prawa materialnego, które sąd winien zawsze badać z urzędu i ustalać jakie prawo jest właściwe dla danego stosunku prawnego oraz prawa procesowego, które zgodnie z art. 1099 § 1 k.p.c. w zakresie braku jurysdykcji krajowej sąd bierze pod rozwagę z urzędu w każdym stanie sprawy, zaś w razie stwierdzenia braku jurysdykcji krajowej sąd odrzuca pozew lub wniosek, z zastrzeżeniem art. 1104 § 2 k.p.c. lub art. 1105 § 6 k.p.c.
Postanowienie SR w Tarnowie z dnia 11 kwietnia 2024 r., V GC 129/24
Standard: 80328 (pełna treść orzeczenia)
Z uwagi na to, że czynności procesowe winny wykonywać osoby uprawnione do działania w imieniu osoby prawnej (art. 67 § 1 k.p.c.) i w powiązaniu możliwości korzystania przez osobę prawną ze zdolności procesowej z posiadaniem organu uprawnionego do działania w jej imieniu, ustawodawca nie przewidział możliwości występowania w postępowaniu sądowym osoby prawnej, która nie ma umocowanego do działania za nią organu i nakazał sądowi wzięcie tej okoliczności pod rozwagę w każdym stanie sprawy (art. 202 zdanie drugie k.p.c.), niezależnie od tego, czy brak ten ma charakter pierwotny, czy też wtórny oraz w jakiej roli procesowej występuje osoba prawna dotknięta tym brakiem.
Wyrok SA w Szczecinie z dnia 14 lutego 2019 r., I ACa 295/18
Standard: 58710 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 57058