Korzyść majątkowa w przestępstwie oszustwa kredytowego
Wyłudzenie kredytu (art. 297 k.k.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Opisane w art. 297 § 1 k.k. działania, podejmowane w celu uzyskania wymienionych w tym przepisie instrumentów gospodarczych, w istocie zawsze są podejmowane w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.
Korzyść majątkowa przy przestępstwie oszustwa klasycznego nie musi być sama w sobie bezprawna, tj. nieoparta na prawnie uzasadnionym roszczeniu. Przepisy kryminalizujące oszustwo mają na celu ochronę trwałości i pewności stosunków majątkowych, które powinny być oparte na dobrej wierze i wzajemnym zaufaniu uczestników obrotu prawnego. Tak samo zatem należy wykładać pojęcie „korzyść majątkowa”, rozważając, czy sprawca oszustwa gospodarczego z art. 297 § 1 k.k. działał w celu jej osiągnięcia. U podstaw legalnego obrotu gospodarczego leżą również wspomniane zasady, a zachowanie sprawcy oszustwa gospodarczego niewątpliwie w nie godzi.
Postanowienie SN z dnia 29 kwietnia 2022 r., IV KK 111/22
Standard: 64345 (pełna treść orzeczenia)
Działanie w celu uzyskania kredytu nie jest równoznaczne z działaniem w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, stąd przypisując sprawcy popełnienie przestępstwa z art. 286 § 1 k.k. należy wykazać, że obejmował on swoją świadomością i zamiarem bezpośrednim kierunkowym nie tylko to, że wprowadza w błąd inną osobę, ale także to, że doprowadza ją w ten sposób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem i jednocześnie chce wypełnienia tych znamion.
Wyrok SA w Szczecinie z dnia 4 lipca 2019 r., II AKa 56/19
Standard: 45337 (pełna treść orzeczenia)