Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Wejście innej osoby w miejsce wynajmującego w trwającym stosunku najmu

Zbycie rzeczy najętej (wstąpienie w stosunek najmu na podstawie art. 678 k.c.)

Wejście innej osoby w miejsce wynajmującego w trwającym stosunku najmu wymaga zawarcia umów przelewu wierzytelności i przejęcia długu (tak też SN w uchwale z dnia 15 grudnia 2017 r., III CZP 81/17), chyba że przyczyną następstwa byłoby osobno unormowane zbycie rzeczy najętej w czasie trwania najmu, o skutkach którego ustawodawca postanowił w art. 678 § 1 k.c.

Konieczność posłużenia się obiema powyższymi konstrukcjami w celu spowodowania zmiany stron umowy najmu wynika z jej wzajemnego charakteru, oznaczającego, że wynajmujący jest zarówno wierzycielem, jak i dłużnikiem najemcy, i odwrotnie.

Po rozwiązaniu najmu, obojętne z jakiej przyczyny, trudno jest jmówić o wstępowaniu innej osoby w trwający stosunek prawny o cechach umowy wzajemnej. Gdyby w takiej sytuacji istniały niezaspokojone wierzytelności byłego wynajmującego do byłego najemcy, lub odwrotnie, to mogą być one przedmiotem przelewu, na podstawie którego dochodzi do zmiany uprawnionego do uzyskania świadczenia właściwego dla przelanej wierzytelności.

Uchwała SN z dnia 8 listopada 2019 r., III CZP 28/19

Standard: 45299 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.