Wynagrodzenie ryczałtowe
Wynagrodzenie ryczałtowe w umowie o dzieło i roboty budowlane (art. 632 k.c. i art. 656 k.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Jakkolwiek zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 u.c. w cenie uwzględnia się podatek od towarów i usług, to rozstrzygające znaczenie ma w tej mierze umowa stron oraz to, czy uzgadniane przez strony wielkości mają charakter kwot netto, czy brutto (por. uchwała SN z dnia 21 lipca 2006 r., III CZP 54/06).
Sąd Apelacyjny ustalił, że sumy wskazywane przez powoda w kosztorysach miały charakter kwot netto, wskazując ponadto, iż praktyka taka jest zgodna z zasadami kosztorysowania, co wynikało z opinii biegłego. Stanowiska Sądów meriti, według którego wykonawca mógł żądać od skarżącej kwoty powiększonej o podatek od towarów i usług nie można było w tym kontekście uznać za oczywiście błędne.
Postanowienie SN z dnia 30 marca 2023 r., I CSK 3071/22
Standard: 89015 (pełna treść orzeczenia)
Wynagrodzenie ryczałtowe stanowi natomiast z góry określoną kwotę pieniężną. Wybór sposobu określenia wynagrodzenia ma konsekwencje w płaszczyźnie dopuszczalności ewentualnej modyfikacji umówionego wynagrodzenia - w przypadku wynagrodzenia kosztorysowego dopuszczalna jest zmiana wynagrodzenia, jeżeli w toku prac nastąpiła zmiana wysokości cen lub stawek obowiązujących w obliczeniach kosztorysowych, zaś w przypadku wynagrodzenia ryczałtowego jest ono - co do zasady - niezmienne, chyba że zajdą przesłanki wynikające z art. 632 § 2 k.c.
Ustalenie rodzaju i sposobu ustalenia wynagrodzenia w przypadku umowy o dzieło czy umowy o roboty budowlane ustawodawca pozostawił woli stron w ramach swobody kontraktowania (art. 3531 k.c.). Oznacza to, że strony umowy mogą skorzystać z któregoś z modelowego (przewidzianego w kodeksie cywilnym) wynagrodzenia, ale mogą ustalić inny sposób jego ustalenia, tzw. mieszany.
Wyrok SN z dnia 15 grudnia 2021 r., III CSKP 127/21
Standard: 80949 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 45165
Standard: 11917
Standard: 89014
Standard: 45163