Ustanowienie pełnomocnika osobie niepełnosprawnej z urzędu bez wniosku zainteresowanego
Kurator osoby niepełnosprawnej (art. 183 k.r.o. i art. 600 k.p.c.) Zdolność postulacyjna Pełnomocnik z urzędu (art. 117 k.p.c.)
W sprawie o ustanowienie kuratora dla osoby niepełnosprawnej (art. 600 § 2 k.p.c. w związku z art. 183 § 1 k.r.o.) ustanowienie pełnomocnika procesowego dla tej osoby - bez jej wniosku - jest niedopuszczalne.
Poza dwiema sytuacjamiart. 560[1] k.p.c. i art. 48 ust. 1 u.o.z.p ustawodawca nie przewidział możliwości ustanowienia przez sąd z urzędu adwokata lub radcy prawnego bez wniosku osoby zainteresowanej, także w postępowaniu, o którym mowa w art. 183 § 1 k.r.o., nawet gdy osoba niepełnosprawna, dla której zawodowy pełnomocnik miałby zostać ustanowiony, nie jest w stanie złożyć wniosku o przyznanie jej pełnomocnika z urzędu.
W tych wypadkach, sąd powinien rozważyć zawiadomienie prokuratora, którego udział w sprawie będzie służył ochronie praw osoby niepełnosprawnej, której zdolność postulacyjna jest ze względów faktycznych ograniczona. Nie ma zatem uzasadnionych podstaw do przyjęcia, że występuje tu luka konstrukcyjna, wymagająca zastosowania któregoś z przytoczonych wyżej przepisów per analogiam.
Za odstąpieniem od stosowania analogii z art. 560[1] k.p.c. i art. 48 u.o.z.p. przemawia także brak odpowiedniego podobieństwa między sprawami, w których przytoczone wyżej przepisy znajdują zastosowanie, a sprawą o ustanowienie kuratora dla osoby niepełnosprawnej, o którym mowa w art. 183 § 1 k.r.o.
Postanowienie SN z dnia 25 lipca 2019 r., III CZP 16/19
Standard: 45092 (pełna treść orzeczenia)