Wpływ na treść rozstrzygnięcia wymagalności i spełnienia roszczenia najpóźniej w chwili orzekania
Wyrokowanie według stanu rzeczy istniejącego w chwili zamknięcia rozprawy (art. 316 k.p.c.)
Wymagalność roszczenia jest warunkiem uwzględnienia powództwa. Cecha ta - zgodnie z art. 316 § 1 k.p.c. - musi pojawić się najpóźniej w momencie zamknięcia rozprawy, zaś jeżeli roszczenie nie jest wymagalne, powództwo podlega oddaleniu. Zatem, gdyby sąd wydawał wyrok w dniu określonym jako termin zapłaty, musiałby oddalić powództwo, ponieważ, aż do upływu tego dnia (art. 457 k.c.) dłużnik ma czas na dobrowolne spełnienie świadczenia.
Wyrok SN z dnia 28 października 2015 r., II CSK 822/14
Standard: 45026 (pełna treść orzeczenia)
Do czynności wpływających na zmianę stanu sprawy istniejącego w chwili wnoszenia pozwu należy również spełnienie świadczenia przez pozwanego w toku postępowania, powodujące wygaśnięcie dochodzonego roszczenia.
Jeżeli powód po spełnieniu świadczenia przez pozwanego po doręczeniu pozwu nie cofnął pozwu, sąd oddala powództwo.
Jeżeli na skutek spełnienia świadczenia przez pozwanego w toku postępowania doszło do wygaśnięcia objętej roszczeniem wierzytelności, odpadła podstawa do uwzględnienia powództwa. Nie ma znaczenia dla powstania tego skutku fakt, że spełnienie dokonane zostało w drodze egzekucji, jeżeli pozwany nie kwestionował istnienia zobowiązania, co zostało potwierdzone w postępowaniu rozpoznawczym.
Uchwała SN z dnia 26 lutego 2014 r., III CZP 119/13
Standard: 45027 (pełna treść orzeczenia)