Cele fundacji i jej charakterystyka
Cele fundacji i jej charakterystyka (art. 1 u.f) Wolność związkowa (art. 12 Konstytucji)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Fundacja z punktu widzenia podmiotowego fundacja nie jest osobą prawną typu korporacyjnego, w której funkcjonują członkowie o określonych uprawnieniach organizacyjno-prawnych oraz majątkowych (jak spółdzielnie, spółki). Uznaje się, że nie można jej sprowadzać do konstrukcji majątku jako „substratu” osoby prawnej, tylko osoby prawnej typu fundacyjnego.
Wyrok SN z dnia 27 listopada 2020 r., I CSK 756/18
Standard: 52871 (pełna treść orzeczenia)
Fundacja jest formalnie spersonifikowanym majątkiem, o którego przeznaczeniu (sposobie wykorzystania) decyduje wola fundatora wyrażona w statucie. Fundacja jest to majątek wyposażony w osobowość prawną i przeznaczony do realizacji zgodnych z podstawowymi interesami RP celów społecznie lub gospodarczo użytecznych.
Fundacja jest osobą prawną typu zakładowego, co oznacza, że jest bezosobowa. Pojawia się zaś w jej strukturach instytucja założyciela (fundatora), który wyposaża fundację w jej pierwotny majątek, określa jej strukturę organizacyjną i cele działania. Dzięki temu fundacja jest bardziej niezależna w swojej działalności niż korporacja osób będących członkami, bowiem to fundator decyduje o celu, majątku oraz zasadach działania osoby prawnej którą stworzył. Specyficzna jest ta wola fundatora i konieczność jej badania w sytuacji, gdy nasuwają się wątpliwości co do kształtu osoby prawnej, którą stworzył.
Postanowienie SO w Warszawie z dnia 26 czerwca 2019 r., XXIII Ga 667/19
Standard: 45083 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 45009