Czynności sądu podczas zwieszenia postępowania
Czynności w czasie zawieszenia postępowania (art. 179 § 3 k.p.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Czynnościami mającymi na celu podjęcie postępowania są wszelkie czynności zmierzające do usunięcia przeszkody skutkującej zawieszeniem postępowania, aby mogło ono toczyć się w dalszym ciągu. W szczególności chodzi tu o czynności zmierzające do usunięcia braku zdolności procesowej, braku przedstawiciela ustawowego, czy braku organu strony, np. zawiadomienie sądu opiekuńczego o potrzebie ustanowienia przedstawiciela ustawowego albo kuratora.
Podjęcie postępowania, zarówno z urzędu, jak i na wniosek, następuje zawsze na podstawie postanowienia sądu, wówczas gdy ustanie przyczyna jego zawieszenia. Wiedzę o przesłance umożliwiającej sądowi podjęcie zawieszonego postępowania, a więc ustaniu przyczyny stanowiącej podstawę zawieszenia postępowania, sąd może pozyskać z urzędu (w wyniku własnych działań) lub z informacji przekazanych przez stronę. W sytuacji gdy przyczyna zawieszenia nie ustała, stan zawieszenia postępowania trwa nadal.
Postanowienie SN z dnia 26 kwietnia 2022 r., II CSKP 89/22
Standard: 66000 (pełna treść orzeczenia)
Zabezpieczenia dowodu można dokonać przed wszczęciem sprawy, na każdym stadium postępowania cywilnego, a także po prawomocnym zakończeniu procesu w celu wznowienia postępowania, jak również w trakcie zawieszenia postępowania. Warunkiem jest dopuszczalność drogi sądowej oraz istnienie jurysdykcji krajowej w sprawie, w której ma być dokonane zabezpieczenie dowodu.
Postanowienie SO w Gdańsku z dnia 3 lutego 2017 r., VII Pz 27/17
Standard: 72641 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 44669
Standard: 44668
Standard: 44673