Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Regres nietypowy przeciwko kierującemu pojazdem mechanicznym

Regres nietypowy przeciwko kierującemu pojazdem mechanicznym (art. 43 UFG i PBUK)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Roszczenie regresowe uznać należy za roszczenie samoistne i niezależne od umowy ubezpieczenia, które powstaje z chwilą wypłaty odszkodowania przez zakład ubezpieczeń. Przesłanką jego powstania są określone fakty związane z wypadkiem komunikacyjnym, za którego skutki wobec poszkodowanych odpowiada odszkodowawczo zakład ubezpieczeń. 

Zasada, że prawo nie działa wstecz wywodzona jest z art. 2 Konstytucji RP, jako jedno z założeń demokratycznego państwa prawnego. Wyznacza standardy w zakresie stanowienia i stosowania prawa.. Dyrektywa ta odnosi się również do prokonstytucyjnej wykładni art. 43 u.u.o., a ewentualne odstępstwo od zasady nieretroakcji musi wynikać z wyraźnego brzmienia ustawy (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 26 stycznia 2006 r., II CK 374/05). Ustawodawca nie powinien wprowadzać do systemu prawa przepisów, które będą stosowane do zdarzeń prawnych ukształtowanych w przeszłości, z którymi prawo nie wiązało dotąd takich skutków prawnych, jakie wiążą z nimi nowe przepisy. Oczywistym celem tego zakazu jest zapewnienie podmiotom prawa bezpieczeństwa w podejmowanych decyzjach (por. wyrok TK z dnia 31 stycznia 2001 r, P 4/99).

Uchwała SN z dnia 28 marca 2019 r., III CZP 95/18

Standard: 44518 (pełna treść orzeczenia)

Przedmiotem rozpoznania w tej sprawie był tak zwany "regres nietypowy" zgłoszony przez ubezpieczyciela, który wypłacił poszkodowanemu należne mu odszkodowanie, w stosunku do sprawcy szkody. Konstrukcja ta przewidziana jest obecnie w art. 43 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, zgodnie z którym zakładowi ubezpieczeń przysługuje prawo dochodzenia od kierującego pojazdem mechanicznym zwrotu wypłaconego z tytułu ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych odszkodowania, jeżeli kierujący wyrządził szkodę w stanie po użyciu alkoholu, w stanie nietrzeźwości i w kilku innych przypadkach.

W orzecznictwie i doktrynie tak ujęty regres, w przeciwieństwie do regresu wynikającego z art. 828 § 1 KC, zgodnie z którym z dniem zapłaty odszkodowania przez zakład ubezpieczeń, roszczenie ubezpieczającego przeciwko osobie trzeciej odpowiedzialnej za szkodę przechodzi z mocy prawa na zakład ubezpieczeń do wysokości zapłaconego odszkodowania, określany jest jako "nietypowy". Jego nietypowość polega bowiem na tym, że roszczenie regresowe wykracza podmiotowo poza strony umowy ubezpieczenia, gdyż przysługuje przeciwko kierującemu pojazdem, którym nie musi być ubezpieczający się posiadacz. Roszczenie ubezpieczyciela służy więc przeciwko kierowcy, będącemu sprawcą szkody, niezależnie od tego, czy był on stroną umowy ubezpieczenia (zob. uchwała SN z dnia 10 listopada 2005 r., III CZP 83/05).

Przesłanką konieczną powstania prawa regresu w stosunku do kierującego pojazdem sprawcy szkody jest wypłacenie przez zakład ubezpieczeń świadczenia na rzecz poszkodowanego. Nie jest to roszczenie deliktowe, aczkolwiek istnieje związek pomiędzy roszczeniem z regresu nietypowego a czynem niedozwolonym. Spowodowanie wypadku stanowi bowiem przyczynę sprawczą określonego następstwa roszczeń. Następstwo to polega na tym, że poszkodowany ma prawo żądać naprawienia szkody wprost od ubezpieczyciela, a ten, po dokonaniu wypłaty świadczenia ubezpieczeniowego, może wystąpić - w przypadkach ściśle określonych w ustawie - z roszczeniem przeciwko kierującemu pojazdem o zwrot wypłaconego świadczenia. Jak podkreśla się jednak w orzecznictwie Sądu Najwyższego, związek między tymi roszczeniami ma charakter czysto zewnętrzny w tym sensie, że nie jest wynikiem przejścia z mocy prawa na zakład ubezpieczeń roszczeń ubezpieczającego przeciwko sprawcy wypadku (art. 828 § 1 KC) ani wstąpieniem w prawa zaspokojonego wierzyciela (art. 518 KC), lecz stanowi realizację odrębnego roszczenia, przyznanego ubezpieczycielowi z mocy ustawy.

Wyrok SO w Suwałkach z dnia 31 marca 2017r., I Ca 133/17

Standard: 44408 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 502 słów. Wykup dostęp.

Standard: 9568

Komentarz składa z 441 słów. Wykup dostęp.

Standard: 44427

Komentarz składa z 312 słów. Wykup dostęp.

Standard: 44412

Komentarz składa z 390 słów. Wykup dostęp.

Standard: 44448

Komentarz składa z 133 słów. Wykup dostęp.

Standard: 67915

Komentarz składa z 51 słów. Wykup dostęp.

Standard: 44693

Komentarz składa z 240 słów. Wykup dostęp.

Standard: 44409

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.