Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Odsetki od zaległych środków Funduszu (art. 7 pkt 4 u.z.f.ś.s.)

Dodatkowe środki Funduszu (art. 7 u.z.f.ś.s.)

W odniesieniu do obowiązku uiszczenia przez pozwanego pracodawcę odsetek od kwot nieprzekazanych w terminie na rachunek Funduszu, Sąd Najwyższy w niniejszej sprawie w pełni podziela dotychczasowe stanowisko Sądu Najwyższego zajęte w tej kwestii, z którego wynika, że pracodawca nie ma takiego obowiązku (por. postanowienie z dnia 17 października 1996 r., KAS 2/96 oraz wyrok z dnia 13 kwietnia 1999 r., I PKN 663/98).

Wyrok SN z dnia 11 kwietnia 2012 r., III PK 66/11

Standard: 44184 (pełna treść orzeczenia)

Pracodawca nie ma obowiązku uiszczenia odsetek od kwot nie przekazanych w terminie na rachunek bankowy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych tworzy się ze środków należących do pracodawcy, a jego utworzenie niczego nie zmienia w sferze własności. Fundusz ten nadal bowiem jest własnością pracodawcy i jest również przez niego administrowany. Pracodawca nie ma też możliwości wydatkowania środków Funduszu niezgodnie z przepisami ustawy, czyli na inne cele niż te, dla których został utworzony.

Wyposażenie związków zawodowych w legitymację procesową do żądania, by pracodawca przekazał część środków na cele socjalne, nie prowadzi do zmiany własności tych środków. Ich właścicielem pozostaje nadal pracodawca, a odpis na Fundusz jest jedynie przesunięciem majątkowym o charakterze formalnym, w obrębie kont, jakie posiada pracodawca. Nie można więc przyjąć, że dysponowanie w sposób niezgodny z ustawą środkami istniejącymi na koncie Funduszu bądź nieprzekazanie ich na ten Fundusz rodzi obowiązek przekazania środków pieniężnych, mających postać odsetek, z jednego konta na drugie. Środki Funduszu, choć są dzielone i wydatkowane w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi, pozostają w dalszym ciągu własnością pracodawcy, nie ma więc – mimo naruszenia przepisów ustawy – osoby poszkodowanej. Tym samym nie ma osoby, której należałaby się zapłata za korzystanie z jej pieniędzy lub za pozbawienie jej używania własnych pieniędzy.

Wyrok SN z dnia 13 kwietnia 1999 r., I PKN 663/98

Standard: 44155 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 160 słów. Wykup dostęp.

Standard: 44167

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.