Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Indywidualny trybu zwolnień pracowników

Indywidualny tryb zwolnień (art. 10 u.z.g.)

Z treści art. 10 nie można wyprowadzić wniosku, że jego zastosowanie uzależnione jest od kondycji finansowej pracodawcy wymuszającej ograniczenie zatrudnienia. W przeciwieństwie do regulacji obowiązującej przed dniem wejścia w życie tej ustawy, przepis art. 1 ust. 1 nie wymaga zmniejszenia po stronie pracodawcy zatrudnienia z przyczyn ekonomicznych lub zmian organizacyjnych czy technologicznych. Mowa jest jedynie o konieczności rozwiązania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

Do zastosowania art. 1 i art.10 wystarczające jest, aby przyczyny rozwiązania stosunku pracy nie dotyczyły pracowników, nie muszą one natomiast leżeć po stronie pracodawcy. Dlatego stwierdzenie Sądu Okręgowego, że kondycja finansowa strony pozwanej nie była zła, nie jest argumentem przemawiającym przeciw stosowaniu przepisów ustawy.

Przepis art. 10 ust. 1 wymaga jedynie tego, aby przyczyna niedotycząca pracownika była wyłączną przyczyną rozwiązania stosunku pracy. 

Wyrok SN z dnia 8 stycznia 2008 r., II PK 119/07

Standard: 44008 (pełna treść orzeczenia)

Zmniejszenie zatrudnienia wywołane zmianami w organizacji pracy pracodawcy ustala się według zasady przyczynowo-skutkowej (zmiany organizacyjne - redukcja etatów) od daty wprowadzenia tych zmian, a nie od momentu ustania stosunku pracy z pracownikiem zwalnianym w trybie indywidualnego rozwiązania umowy o pracę z przyczyn dotyczących pracodawcy.

Wyrok SN z dnia 29 czerwca 2005 r., I PK 262/04

Standard: 44021 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.