Zarzuty kierowane wobec pracowników osoby prawnej
Dobra osobiste osób prawnych (art. 43 k.c.)
Zarzuty odnoszące się do sposobu działania zarówno organów każdej osoby prawnej, jak i jej służb (urzędników) mają znaczenie dla renomy i dobrego imienia samej osoby prawnej. Jeżeli więc nawet tylko wobec urzędników samorządowych Powiatu sugeruje się występowanie określonych wysoce negatywnych zachowań, to tym samym podważa się autorytet samej osoby prawnej i naraża ją na utratę zaufania społeczności samorządowej (zob. wyrok SN z dnia 17 lipca 2008 r., II CSK 111/08).
Innymi słowy, negatywne sformułowania w odniesieniu tylko do zachowań osób będących jedynie pracownikami osoby prawnej (np. urzędnikami samorządowymi) mogą prowadzić do naruszenia dobrego imienia (reputacji) samej osoby prawnej, bo sugerują takie jej funkcjonowanie, które podważa zaufanie do niej, niezbędne do prawidłowego wykonywania zadań przez tę osobę prawną.
Wyrok SN z dnia 28 kwietnia 2016 r., V CSK 486/15
Standard: 43851 (pełna treść orzeczenia)
Dobra osobiste osób prawnych podlegają ochronie na tej samej zasadzie co dobra osobiste osób fizycznych (art. 43 k.c.). Nie można jednak, jak wydaje się wnioskodawcy, naruszenia dóbr osobistych osoby prawnej utożsamiać z obraźliwymi wypowiedziami pod adresem jej pracowników czy nawet osób ją reprezentujących.
Postanowienie SA we Wrocławiu z dnia 8 lutego 2013 r., I ACz 181/13
Standard: 48914 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 56196