Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Umowa o wybudowanie grobu

Utrzymanie i zarządzanie cmentarzami (art. 2 u.c.c.z.)

Umowa zawarta z zarządem cmentarza obejmuje swoimi skutkami tylko umawiające się strony i nie unicestwia praw do grobu tego, kto wcześniej w tym grobie pochował zwłoki osoby bliskiej i kultywuje jej pamięć. Z tych względów zarządca cmentarza nie ma obowiązku zawiadomienia takiej osoby, że zamierza zawrzeć umowę z kimś innym (porównaj m.in. wyrok SN z dnia 7 listopada 2002 r. II CKN 980/00). Wszystko to dotyczy w szczególności prawa do grobu murowanego lub grobowca z wieloma miejscami pochówku, do których, zgodnie z art. 7 ust. 3, nie mają zastosowania ograniczenia przewidziane w art. 7 ust. 1 i 2 ustawy o cmentarzach. Pochowanie w takim grobowcu zwłok osoby trzeciej bez zgody osoby, której przysługuje prawo do grobu stanowi naruszenie tego prawa także wtedy, gdy pochówku dokonano na podstawie umowy zawartej z zarządem cmentarza. Stanowi to bowiem obiektywnie rzecz oceniając naruszenia prawa do grobu.

Wyrok SN z dnia 17 lutego 2016 r., III CSK 84/15

Standard: 43836 (pełna treść orzeczenia)

Zawarcie z zarządem cmentarza umowy o wybudowanie grobu murowanego, w miejsce starego grobu ziemnego, powoduje wygaśnięcie uprawnień do grobu ziemnego.

Wybudowanie grobu murowanego w miejscu dawnego grobu ziemnego nie może być zatem uznane za zmianę jedynie formy grobu w ramach dotychczasowego prawa.

Wyrok SN z dnia 26 października 2011 r., III CSK 9/11

Standard: 43828 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 32 słów. Wykup dostęp.

Standard: 43829

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.