Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Prowadzenie działalności gospodarczej bez wymaganej koncesji jako czyn nieuczciwej konkurencji

Czyn nieuczciwej konkurencji (art. 3 u.z.n.k.)

Prowadzenie działalności gospodarczej bez wymaganej koncesji nie stanowi wystarczającej przesłanki do uznania jej za czyn nieuczciwej konkurencji w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (Dz.U. Nr 47, poz. 211 ze zm.).

Ustawodawca traktuje jako uniwersalne określenie czynu nieuczciwej konkurencji tylko takie działanie sprzeczne z prawem lub z dobrymi obyczajami, które zarazem zagraża lub narusza interes innego przedsiębiorcy lub klienta. Sam więc fakt, że pozwani prowadzili określoną działalność bez wymaganej do tego koncesji, a więc w sposób sprzeczny z prawem, nie jest jeszcze okolicznością wystarczającą do uznania ich działania za czyn nieuczciwej konkurencji w rozumieniu art. 3 u.z.n.k.

Wykładnia art. 3 u.z.n.k. nie może wykraczać poza funkcję przypisaną przez ustawodawcę temu przepisowi. W szczególności nie można przyjąć, aby przepis ten miał służyć wzmacnianiu czy ochronie przejawów tendencji monopolistycznych, zwłaszcza w warunkach wspierania przez ustawodawcę gospodarki rynkowej.

Nie jest równoznaczne z zagrożeniem lub naruszeniem interesu innego przedsiębiorcy podejmowanie tylko takich samych przedmiotowo działań na tożsamym terytorium, jeśli nie mają one zarazem cech dumpingu, bojkotu ani nie są przejawem dyskryminacji innego uczestnika rynku, których celem byłoby doprowadzenie do wyeliminowania go z tego rynku.

Wyrok SN z dnia 2 lutego 2001 r., IV CKN 255/00

Standard: 43637 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.