Żądanie zasądzenia odpowiedniej sumy pieniężnej; pokutne (art. 18 ust. 1 pkt 6 u.z.n.k.)
Roszczenia z tytułu czynu nieuczciwej konkurencji (art. 18 u.z.n.k.)
Art. 18 pkt 6 u.z.n.k. nakłada na sąd obowiązek rozważenia, czy wysokość żądanej przez stronę powodową kwoty jest odpowiednia, tj. czy uwzględnia rozmiar naruszenia i zagrożenia interesu pokrzywdzonego, jak i stopień winy sprawcy. Przy rozważaniu wysokości tego świadczenia nie można tracić z pola widzenia celu ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, tj. że jej zadaniem jest nie tyko zwalczanie nieuczciwej konkurencji, ale przede wszystkim jej zapobieganie.
Wyrok SN z dnia 25 maja 2012 r., I CSK 498/11
Standard: 43579 (pełna treść orzeczenia)
Z treści art. 18 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji wynika, że w razie dokonania czynu nieuczciwej konkurencji, przedsiębiorca, którego interes został zagrożony lub naruszony może żądać także zasądzenia odpowiedniej sumy pieniężnej na określony cel społeczny związany ze wspieraniem kultury polskiej lub ochronę dziedzictwa narodowego, tzw. pokutnego - jeżeli czyn nieuczciwej konkurencji był zawiniony (przy czym wystarczy wszelka postać zawinienia, a więc nawet lekkomyślność, czy niedbalstwo).
Wskazany przepis nakłada na sąd obowiązek rozważenia, czy wysokość żądanej przez stronę powodową kwoty jest zasadne, czy uwzględnia rozmiar naruszenia i zagrożenia interesu pokrzywdzonego, interesu społecznego jak i stopień winy sprawcy, zaś w razie uznania jej za nadmierną - w odpowiedni sposób zmiarkowania jej. Nie można również tracić z pola widzenia ratio legis ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, której jednym z celów jest nie tylko zwalczanie nieuczciwej konkurencji, ale przede wszystkim - jej zapobieganie.
Naruszeniu przepisów ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji ma właśnie zapobiec określony punktem 6 art. 18 przedmiotowej ustawy, obowiązek uiszczenia na wskazany cel społeczny kwoty, który to nie stanowi jednak odszkodowania za spowodowaną czynem nieuczciwej konkurencji szkodę, lecz ma charakter jedynie represyjno - prewencyjny.
Pokutne pozwala na osiągnięcie pewnych celów ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, które są trudne, a często wręcz niemożliwe do osiągnięcia przy pomocy innych roszczeń przewidzianych w ustawie. Represja wobec sprawców czynów nieuczciwej konkurencji ma również oddziaływanie prewencyjne, które stanowi realizację celów z art. 1 uznk.
Przesłanką dochodzenia roszczenia z art. 18 ust. 1 pkt 6 uznk jest -jak wskazano wyżej - wina sprawcy czynu. Roszczenie to służy poszkodowanemu niezależnie od stopnia tej winy.
Niski stopień winy, zwłaszcza wina nieumyślna, powinien jednak skutkować skorygowaniem wysokości zasądzanej kwoty. W przypadkach znikomego stopnia zawinienia, jeżeli sąd w ogóle zasądzi pokutne, to w minimalnej wysokości.
Wyrok SA w Gdańsku z dnia 13 grudnia 2011 r., I ACa 1269/11
Standard: 43628 (pełna treść orzeczenia)