Roszczenie o zaniechanie niedozwolonych działań (art. 18 ust. 1 pkt 1 u.z.n.k.)
Roszczenia z tytułu czynu nieuczciwej konkurencji (art. 18 u.z.n.k.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Roszczenie o zaniechanie jest środkiem cywilnoprawej ochrony interesów przedsiębiorcy, naruszonych bądź zagrożonych wskutek dokonania czynu nieuczciwej konkurencji i ma podstawowe znaczenie dla zapewnienia efektywności systemu ochrony szeroko pojętych praw na dobrach materialnych oraz interesów chronionych przepisami ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Jego celem i zasadniczą funkcja jest możliwie najszybsze przerwanie bezprawnej działalności oraz zapobieżenie niedopuszczalnym działaniom na przyszłość (por. wyrok SN z dnia 22 marca 2017 r., III CSK 86/16).
Orzeczenie to spełnia więc także funkcję prewencyjną; powinno doprowadzić do zmiany traktowania przedsiębiorcy, dochodzącego tego żądania, przez pozwanego przedsiębiorcę w przyszłości, tak aby nie dochodziło do zagrożenia lub naruszenia jego interesów, czy też do doznania przez niego w przyszłości szkody przez działania uznane za utrudnianie dostępu do rynku.
Funkcja, jaką spełnia środek ochrony przewidziany w art. 18 ust. 1 pkt 1 u.z.n.k., jest więc podobna do funkcji, jaką spełnia roszczenie przewidziane w art. 24 § 1 k.c., gdy w razie zagrożenia naruszenia dóbr osobistych można żądać zaniechania działania zagrażającego naruszeniem tych dóbr. Na podobieństwo roszczeń przewidzianych w art. 18 u.z.n.k. oraz w art. 24 § 1 k.c. zwrócono uwagę w orzecznictwie (por. wyrok SN z dnia 17 maja 2013 r., I CSK 499/12).
Wyrok SN z dnia 7 marca 2019 r., I CSK 805/17
Standard: 43585 (pełna treść orzeczenia)
Roszczenie o zaniechanie jest środkiem cywilnoprawnej ochrony interesów przedsiębiorcy, naruszonych bądź zagrożonych wskutek dokonania czynu nieuczciwej konkurencji i ma podstawowe znaczenie dla zapewnienia efektywności systemu ochrony szeroko pojętych praw na dobrach niematerialnych oraz interesów chronionych przepisami powołanej ustawy. Jego celem i zasadniczą funkcją jest możliwie najszybsze przerwanie bezprawnej działalności (w przypadku czynów polegających na trwającym naruszeniu) oraz zapobieżenie niedopuszczalnym działaniom na przyszłość (zarówno w przypadku już dokonanych naruszeń, jak i w przypadku zagrożenia naruszeniem).
Roszczenie to służy pokrzywdzonemu przedsiębiorcy przede wszystkim w sytuacji, gdy czyn nieuczciwej konkurencji został już popełniony, a niezgodny z prawem stan trwa nadal (czyn ciągły) lub gdy ze względu na naturę bezprawnego działania (czyny jednorazowe) lub zaprzestania naruszenia niezgodny z prawem stan nie istnieje w chwili wytoczenia powództwa, ale istnieje realne niebezpieczeństwo powtórzenia naruszenia.
Wyrok SN z dnia 22 marca 2017 r., III CSK 86/16
Standard: 43545 (pełna treść orzeczenia)