Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Roszczenie o naprawienie szkody (art. 18 ust. 1 pkt 4 u.z.n.k.)

Roszczenia z tytułu czynu nieuczciwej konkurencji (art. 18 u.z.n.k.)

Realizacja roszczenia o naprawienie szkody- zgodnie z treścią przepisu art. 18 ust. 1 pkt 4 u.z.n.k. - następuje na zasadach ogólnych.

Wybierając roszczenie odszkodowawcze w ramach odpowiedzialności deliktowej (m.in. wyrok SN z dnia 11 maja 2007 r. I CSK 55/07, nie publ.) przedsiębiorca, którego interes został naruszony dokonaniem czynu nieuczciwej konkurencji obowiązany jest do wykazania wszystkich przesłanek tego roszczenia, a więc zarówno dopuszczenia się przez pozwanego określonych czynów, jak i poniesionej szkody pozostającej w adekwatnym związku przyczynowym z czynem nieuczciwej konkurencji.

Elementem podstawy faktycznej powództwa o zapłatę odszkodowania jest wskazanie przez powódkę jakiego doznała uszczerbku lub jakie korzyści utraciła na skutek zdarzenia wyrządzającego szkodę.

Wskazane przez powoda fakty określające poniesioną szkodę są wiążące dla sądu rozpoznającego sprawę, który nie może zrekompensować powódce innej szkody, niż przez nią wskazana.Szkodą pozostającą w adekwatnym związku przyczynowym z czynem nieuczciwej konkurencji polegającym na bezprawnym wykorzystaniu dokumentacji projektowej konkurenta w celu stworzenia własnej technologii produkcji nie jest wartość odtworzeniowa (wartość wytworzenia) wykorzystanej dokumentacji oraz listy klientów.

Sąd Apelacyjny określając wysokość należnego powódce odszkodowania uznał, że odpowiada ono wartości licencji, jaką powódka mogłaby uzyskać, gdyby pozwany wykorzystał jej dokumentację w sposób legalny, zaś wskazane przez powódkę okoliczności faktyczne nie dają podstaw do uznania, iż poniesiona przez nią szkoda jest wyższa, a w szczególności powinna odpowiadać wartości odtworzeniowej dokumentacji oraz listy klientów. Tym samym bezzasadne są podnoszone w skardze kasacyjnej zarzuty naruszenia prawa materialnego odnoszące się przyjętej przez Sąd Apelacyjny metody szacowania szkody poniesionej przez powódkę.

Wyrok SN z dnia 22 marca 2017 r., III CSK 86/16

Standard: 43544 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.