Wpływ zatarcia skazania za przestępstwo na postępowanie dyscyplinarne
Zatarcie skazania (art. 106 k.k.) Postępowanie dyscyplinarne sędziego
Instytucja zatarcia skazania stwarza swoistą fikcję prawną nakazującą uznawanie skazanego za przestępstwo za osobę niekaraną. Zatarcie skazania działa na przyszłość, nie oznacza jednak anulowania wyroku, wyeliminowania go z mocą wsteczną z porządku prawnego jako w ogóle niewydanego i nie niweluje też całkowicie wszystkich skutków skazania. Zatarcie skazania za przestępstwo nie stanowi przeszkody do wszczęcia i przeprowadzenia postępowania dyscyplinarnego o taki czyn. Skazanie i wywołane nim skutki w porządku prawnym nie są uchylane przez fakt zatarcia skazania (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 25 października 2016 r., w sprawie SNO 40/16).
Wyrok SN z dnia 26 lutego 2019 r., II DSK 8/18
Standard: 43475 (pełna treść orzeczenia)
Instytucja zatarcia skazania stwarza jedynie swoistą fikcję prawną, nakazującą uznawanie skazanego za przestępstwo za osobę niekaraną. Zatarcie skazania działa na przyszłość, nie oznacza natomiast anulowania treści wyroku, tj. wyeliminowania go z mocą wsteczną z porządku prawnego jako w ogóle niewydanego i nie niweluje też całkowicie wszystkich skutków skazania.
Zatarcie skazania za przestępstwo, którego znamiona zawiera przewinienie dyscyplinarne, nie stanowi przeszkody do wszczęcia i prowadzenia postępowania dyscyplinarnego o taki czyn przeciwko sędziemu, bowiem przedawnienie dyscyplinarne nie może nastąpić wcześniej, niż upływ okresów wskazanych w art. 101 i 102 k.k. (art. 108 § 4 u.s.p.).
Skazanie i wywołane nim skutki w porządku prawnym nie jest uchylane przez fakt zatarcia skazania (por. postanowienie SN z dnia 28 października 2009 r., I KZP 24/09; postanowienie z dnia 4 stycznia 2011 r., SDI 32/10).
Wyrok SN z dnia 25 października 2016 r., SNO 40/16
Standard: 43474 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 43473