Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Przestępstwo niealimentacji, gdy obowiązek alimentacyjny jest realizowany przez inne podmioty

Niealimentacja (uchylanie się od alimentów - art. 209 k.k.)

Wyświetl tylko:

Odpowiedzialności karnej za występek nie alimentacji nie wyłącza okoliczność, iż zamiast osoby zobowiązanej do alimentacji środki na realizację podstawowych potrzeb życiowych osoby uprawnionej są dostarczane przez inne podmioty. Stanu zagrożenia spowodowanego niepłaceniem alimentów nie usuwa bowiem to, że w pewnym zakresie potrzeby osoby uprawnionej zaspokaja osoba współzobowiązana do łożenia na jej utrzymanie, jeżeli kosztem własnych potrzeb świadczy ponad swoje zobowiązanie, osoby w ogóle nieobciążone takim obowiązkiem (np. członkowie dalszej rodziny), a wreszcie ośrodek pomocy społecznej lub Fundusz Alimentacyjny.

Dorobek orzeczniczy sądów przemawia za tezą, iż przed znowelizowaniem treści art. 209 § 1 k.k. za przestępstwo nie alimentacji nie mógł odpowiadać np. ojciec uchylający się od płacenia alimentów na rzecz dziecka, którego matka znajduje się w tak dobrej sytuacji materialnej, iż świadczone przez niego alimenty nie miałyby większego wpływu na poziom życia dziecka.

Wyrok SR w Bielsku Podlaskim z dnia 2 marca 2018 r., II K 368/17

Standard: 43208 (pełna treść orzeczenia)

Okoliczność, że zamiast zobowiązanego do alimentacji środki na realizację podstawowych potrzeb życiowych uprawnionego są dostarczane przez inne osoby nie wyłącza odpowiedzialności zobowiązanego za występek niealimentacji (por. uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 9 czerwca 1976 r., i wyrok tego Sądu z dnia 27 marca 1987 r., nr 8, poz. 103). Stanu zagrożenia spowodowanego niepłaceniem rat alimentacyjnych nie niweluje zatem to, że w pewnym zakresie potrzeby uprawnionej zaspokajała matka - osoba współzobowiązana do łożenia na utrzymanie małoletniej, jeżeli sama kosztem swych potrzeb świadczyła ponad własne zobowiązanie, rodzice i siostra oskarżonego - osoby nie obciążone takim obowiązkiem, fundusz alimentacyjny czy ośrodek pomocy społecznej. 

Wyrok SA we Wrocławiu z dnia 16 marca 2016 r., II AKa 7/16

Standard: 43215 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.