Zatrudnienie przez żołnierza podwładnych żołnierzy do prywatnych celów
Przekroczenie uprawnienia lub nie dopełnienie obowiązków w warunkach (art. 231 § 1 k.k.)
Sąd Najwyższy podziela konsekwentnie prezentowany w orzecznictwie pogląd, że zatrudnienie przez żołnierza podwładnych żołnierzy jak i pracowników cywilnych wojska do prywatnych celów, nawet za ich zgodą i wynagrodzeniem, jeżeli następuje w czasie, w którym obowiązani są oni pozostawać w jednostce wojskowej (albo w wyznaczonym miejscu przebywania), stanowi przekroczenie uprawnień przełożonego i działanie na szkodę interesu publicznego w rozumieniu art. 231 k.k. (por. wyrok SN z dnia 6 lutego 2017 r., WA 19/16; wyrok SN z dnia z 19 października 2006 r., WA 26/06).
Dlatego też nawet jeśli – tak jak podaje obrońca – zachowania będące przedmiotem osądu w tej sprawie miały charakter „wewnętrzny”, to nie zmienia to faktu, że godziły w prawidłowe funkcjonowanie jednostki wojskowej i stanowiły przestępstwa, tj. zachowania o stopniu społecznej szkodliwości wyższym niż znikomy.
Wyrok SN z dnia 28 lutego 2023 r., I KA 16/22
Standard: 77300 (pełna treść orzeczenia)
W orzecznictwie Sądu Najwyższego utrwalony jest pogląd, że zatrudnienie przez żołnierza podwładnych żołnierzy jak i pracowników cywilnych wojska do prywatnych celów, nawet za ich zgodą i wynagrodzeniem, jeżeli następuje, w czasie, w którym obowiązani są oni pozostawać w jednostce wojskowej (albo w wyznaczonym miejscu przebywania), stanowi przekroczenie uprawnień przełożonego i działanie na szkodę interesu publicznego w rozumieniu art. 231 k.k. W przypadku korzystania z wojskowych pojazdów mechanicznych do celów prywatnych oskarżony miał świadomość bezprawności swojego działania, o czym świadczy fakt wcześniejszego odpłatnego korzystania przez niego z takich pojazdów.
Wyrok SN z dnia 6 lutego 2017 r., WA 19/16
Standard: 77301 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 42550