Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Wskazanie kilku sposobów egzekucji i wybór najmniej uciążliwego dla dłużnika (art 799 k.p.c.)

Wszczęcie egzekucji i dalsze czynności egzekucyjne (art. 796 - 817 k.p.c.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Zgodnie z art. 799 § 1 k.p.c., wierzyciel może w jednym wniosku wskazać kilka sposobów egzekucji, przy czym spośród kilku sposób egzekucji powinien zastosować najmniej uciążliwy dla dłużnika. Przepis ten jest wyrazem ogólnej zasady postępowania egzekucyjnego - zasady współmierności sposobów egzekucji do jej celu, mającej zapobiegać szykanowaniu dłużnika i nadużywaniu egzekucji przez wierzyciela (zob. wyrok SN z 3 marca 2005 r., sygn. akt II CK 634/04).

Możliwość wskazania kilku sposobów egzekucji nie oznacza pozostawienia tej kwestii dowolnej ocenie wierzyciela. "Powinien on rozważyć rzeczywiste możliwości przeprowadzenia egzekucji tak, aby zapewnić sobie zaspokojenie w całości własnych uprawnień, jednakże w sposób, który nie jest zbyt uciążliwy dla dłużnika. Powszechnie przyjmuje się, że wskazanie wielu sposobów prowadzenia egzekucji ponad rzeczywiste potrzeby bądź rozmyślne wskazanie sposobu egzekucji nadmiernie uciążliwego dla dłużnika może być uznane za szykanowanie dłużnika, co z kolei może uzasadniać odpowiedzialność odszkodowawczą wierzyciela na zasadach ogólnych".

Dłużnik korzysta z możliwości obrony swoich interesów. Może w szczególności żądać zawieszenia egzekucji z pozostałej części majątku, jeżeli egzekucja z jednej części majątku dłużnika oczywiście wystarcza na zaspokojenie wierzyciela (art. 799 § 2 k.p.c.). "Wniosek dłużnika w tym zakresie może dotyczyć zarówno ograniczenia egzekucji co do sposobu jej prowadzenia, jeżeli np. przy prowadzeniu egzekucji z ruchomości i wynagrodzenia za pracę sama egzekucja z wynagrodzenia za pracę jest wystarczająca dla zaspokojenia wierzyciela, jak i ograniczenia określonego sposobu egzekucji do wskazanych przez dłużnika składników jego majątku, np. części zajętych ruchomości. Ocena, czy prowadzenie egzekucji z części majątku dłużnika jest oczywiście wystarczające, została pozostawiona organowi egzekucyjnemu".

Wyrok TK z dnia 8 października 2015 r., SK 11/13

Standard: 3905 (pełna treść orzeczenia)

Zgodnie z art. 799 § 1 k.p.c., spośród kilku sposobów egzekucji wierzyciel powinien zastosować najmniej uciążliwy dla dłużnika. Przepis ten jest również adresowany do wierzyciela alimentacyjnego zamierzającego przeprowadzić egzekucję świadczeń alimentacyjnych z nieruchomości.

Uchwała SN z dnia 18 lipca 2012 r., III CZP 38/12

Standard: 22443 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 36 słów. Wykup dostęp.

Standard: 69583

Komentarz składa z 130 słów. Wykup dostęp.

Standard: 58180

Komentarz składa z 496 słów. Wykup dostęp.

Standard: 22662

Komentarz składa z 154 słów. Wykup dostęp.

Standard: 58001

Komentarz składa z 131 słów. Wykup dostęp.

Standard: 29283

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.