Zbieg przestępstw z art. 177 i art. 178a k.k.
Zbieg przestępstw i wykroczeń komunikacyjnych Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości (art. 178a k.k.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Ewentualna redukcja ocen prawnokarnych powinna zostać dokonana – z uwzględnieniem okoliczności konkretnego przypadku – przy przyjęciu, iż występek zakwalifikowany z art. 178a § 1 lub 2 k.k. stanowi współukarane przestępstwo uprzednie. W realiach niniejszej sprawy redukcja taka nie jest jednak uzasadniona okolicznościami przedmiotowego zdarzenia. Przypomnieć bowiem należy, iż oskarżony przed zaistnieniem przedmiotowego wypadku drogowego, kierował samochodem osobowym przed dłuższy okres czasu, na znacznym odcinku drogi. Oznacza to zatem, że oskarżony przed zaistnieniem wypadku drogowego przez znaczny okres czasu realizował znamiona czynu zabronionego opisanego treścią art. 178a § 1 k.k., co tym samym wyklucza możliwość potraktowania tego czynu jako współukaranego przestępstwa uprzedniego.
Postanowienie SN z dnia 18 czerwca 2020 r., IV KK 131/20
Standard: 76076 (pełna treść orzeczenia)
W ocenie Sądu po analizie dowodów w przedmiotowej sprawie konieczna jest ocena prawnokarna zachowania oskarżonego poprzez przyjęcia, iż występek zakwalifikowany z art. 178a § 1 kk stanowi odrębne przestępstwo. W ocenie Sądu poprzedzający spowodowanie wypadku komunikacyjnego stan abstrakcyjnego zagrożenia spowodowany prowadzeniem pojazdu przez oskarżonego w stanie nietrzeźwości trwał wystarczająca długo co stwarzało zagrożenie.
Zdaniem Sądu w tej sytuacji potraktowanie czynu z art. 178a § 1 k.k. jako współuukaranego czynu uprzedniego nie oddałoby stopnia bezprawia kryminalnego zachowania się oskarżonego. Tym samym zgodzić się należy ze stanowiskiem Sądu Najwyższego zawartym w postanowieniu z dnia 28 marca 2002 r. (I KZP 4/02), iż zachowanie sprawcy kierującego pojazdem w stanie nietrzeźwości lub po użyciu środka odurzającego, który w następstwie naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu powoduje wypadek komunikacyjny, co do zasady stanowi dwa odrębne czyny zabronione z art. 178a § 1 k.k., drugi zaś – w art. 177 § 1 lub 2 k.k. w zw. z art. 178 § 1 k.k., jednakże ewentualna redukcja ocen prawnokarnych powinna zostać dokonana z uwzględnieniem okoliczności konkretnego przypadku, przy przyjęciu, iż występek określony w art. 178a § 1 kk stanowi współukarane przestępstwo uprzednie. Ewentualna redukcja ocen prawnokarnych przy zastosowaniu konstrukcji przestępstwa współukaranego może zostać dokonana tylko wyjątkowo (Postanowienie SN z dnia 18 czerwca 2008 r., III KK 41/08).
Okoliczności przedmiotowego zdarzenia w ocenie Sądu nie pozwalają na redukcję prawnokarnej oceny czynu jedynie do czynu kwalifikowanego z art. 177 § 2 k.k. w zw. z art. 178 § 1 k.k. z uwagi okres kierowania samochodem przez oskarżonego w nietrzeźwości tego dnia i pokonaną w tym stanie trasę.
Wyrok SR w Inowrocławiu z dnia 20 czerwca 2016 r., II K 155/15
Standard: 14459 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 14458
Standard: 14460
Standard: 12636