Wykroczenie nieterminowego opłacania składek na ubezpieczenia społeczne (art. 98 u.s.u.s.)
Przestępstwa i wykroczenia pozakodeksowe Niezgłoszenie lub zgłoszenie nieprawdziwych danych mających wpływ na prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego (art. 219 k.k.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Zachowanie płatnika będącego osobą fizyczną, realizujące znamiona wykroczenia z art. 98 ust. 1 pkt 1a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, może też, w określonych okolicznościach, wypełnić znamiona przestępstwa z art. 218 § 1a k.k., w części dotyczącej złośliwego lub uporczywego naruszania praw pracownika wynikających ze stosunku ubezpieczenia społecznego.
Nie ulega wątpliwości, że zaniechanie przekazania właściwym instytucjom tych części wynagrodzenia, które nie są wypłacane pracownikowi, podlega ochronie karnoprawnej na podstawie innych przepisów. W zakresie składek na ubezpieczenie społeczne jest to przepis art. 98 ust. 1 pkt 1a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z treścią tego przepis odpowiedzialności za wykroczenie podlega płatnik składek (osoba obowiązana do działania w jego imieniu), który nie dopełnia obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne w przewidzianym przepisami terminie. Odpowiedzialność za „kwalifikowany typ” tego zachowania przewiduje przepis art. 218 § 1a k.k. Jeśli realizacja znamion wykroczenia art. 98 ust. 1 pkt 1a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych miałaby charakter uporczywy lub złośliwy to takie zachowanie należy oceniać już w kontekście przestępstwa naruszenia praw pracownika wynikających ze stosunku ubezpieczenia społecznego. Wobec tego, że przepis art. 218 § 1a k.k. odwołuje się w sposób generalny do praw pracownika wynikających ze stosunku pracy lub ubezpieczenia społecznego, przyjąć trzeba, że dyspozycja tego przepisu obejmuje wszelkie możliwe prawa pracownika z tych stosunków.
Wyrok SN z dnia 3 lutego 2022 r., III KK 289/21
Standard: 66923 (pełna treść orzeczenia)
Uchylanie się od obowiązku składkowego nie jest objęte zakresem znamion występku z art. 219 kk (mowa w tym przepisie wyłącznie o bezprawności zachowania polegającego na naruszaniu przepisów prawa o ubezpieczeniach społecznych poprzez zaniechanie zgłoszania, nawet za zgodą zainteresowanego, wymaganych danych albo poprzez zgłaszanie nieprawdziwych danych mających wpływ na prawo do świadczeń albo ich wysokość ). W tej sytuacją jedyną wchodzącą w grę konsekwencją nie dopełnienia obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne w odniesieniu do osób świadczących pracę na podstawie innej, aniżeli stosunek prawny o cechach opisanych w art. 22 § 1 kp, jest odpowiedzialność za wykroczenie z art. 98 ust. 1a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, który stanowi, iż podlega karze grzywny, kto jako płatnik składek albo osoba obowiązana do działania w imieniu płatnika nie dopełnia obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne w przewidzianym przepisami terminie.
Wyrok SO w Piotrkowie Trybunalskim z dnia 20 stycznia 2015 r., IV Ka 703/14
Standard: 77320 (pełna treść orzeczenia)