Posiadanie samej amunicji do broni palnej
Pojęcie posiadania broni lub amunicji w rozumieniu w art. 263 § 2 k.k.
Penalizowane jest już samo posiadanie amunicji bez wymaganego zezwolenia, bowiem zarówno odrębne posiadanie broni, jak i amunicji bez wymaganego pozwolenia jest karalne.
Wyrok SN z dnia 16 grudnia 2020 r., IV KK 420/19
Standard: 52595 (pełna treść orzeczenia)
Znamieniem występku z art. 263 § 2 k.k. jest posiadanie bez wymaganego zezwolenia broni palnej lub amunicji. Dla bytu tego przestępstwa nie jest istotne – w przypadku posiadania i broni palnej, i amunicji – aby posiadana amunicja była przeznaczona do posiadanej jednocześnie jednostki broni palnej. Istotne dla bytu czynu z art. 263 § 2 k.k. jest natomiast to, że – jak wynika z opinii biegłego d.s. balistyki – że posiadanie zabezpieczonej amunicji wymagało stosownego zezwolenia
Wyrok SA w Warszawie z dnia 5 czerwca 2013 r., II AKa 107/13
Standard: 77556 (pełna treść orzeczenia)
Ustawa o broni i amunicji nie zawiera żadnego przepisu, który nakazywałby wydawanie osobnego pozwolenia na nabywanie czy posiadanie samej amunicji do broni palnej. Możliwość posiadania amunicji do niej jest zatem nierozłącznie związana z pozwoleniem na posiadania konkretnego egzemplarza broni palnej (art. 14 u.b.a.).
Możliwość posiadania amunicji jest w sposób nierozłączny związana z posiadaniem konkretnego egzemplarza broni palnej. Wniosek ten wzmacnia treść art. 14 u.b.a., w którym stwierdzono, iż „amunicję można nabywać na podstawie legitymacji posiadacza broni lub świadectwa broni, wyłącznie dla tej broni, która jest określona w legitymacji albo na podstawie świadectwa broni i pisemnego zamówienia podmiotu uprawnionego do nabycia amunicji”. Zwłaszcza, użyte w wymienionym przepisie określenie „wyłącznie dla tej broni” wskazuje na fakt, iż ustawodawca jednoznacznie wiąże posiadanie broni z posiadaniem amunicji.
Oczywiście, możliwe jest naruszenie przepisów u.b.a., a co za tym idzie wyczerpanie znamion przestępstwa z art. 263 § 1 – 4 k.k. przez wyrabianie amunicji, handlowanie nią, posiadanie bez zezwolenia, udostępnianie lub nieumyślne utracenie.
Uchwała SN z dnia 24 lutego 2010 r., I KZP 29/09
Standard: 42336 (pełna treść orzeczenia)