Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Zabór lub przywłaszczenie wyrąbanego drzewa w lesie

Wyręb drzewa z lasu w celu przywłaszczenia (art. 290 k.k.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Skazanemu przypisano czyn polegający na zaborze w celu przywłaszczenia drewna sosnowego, a nie drzewa w warunkach wskazanych w art. 290 § 2 k.k. Skoro J. K. dopuścił się zaboru w celu przywłaszczenia drewna sosnowego, pociętego już na kawałki i składowanego na stosie, a więc drewna powstałego z przerobienia drzew wyrąbanych na materiał użytkowy przeznaczony do sprzedaży, brak było podstaw faktycznych i prawnych do orzeczenia nawiązki w wysokości podwójnej wartości przedmiotu przypisanego przestępstwa w myśl art. 290 § 2 k.k. 

Wyrok SN z dnia 16 listopada 2022 r., III KK 328/22

Standard: 78200 (pełna treść orzeczenia)

W komplecie znamion przypisanych mu z art. 278 § 1 k.k . znajdują się również na zasadzie czynu uprzedniego współukaranego znamiona z art. 290 § 1 k.k. Jednym z nich jest popełnienie czynu zabronionego na terenie lasu, który według art. 3 ustawy z dnia 28 września 1991 roku o lasach jest rozumiany jako grunt o zwartej powierzchni co najmniej 0,10 ha, pokryty roślinnością leśną (uprawami leśnymi), tj. drzewami, krzewami i runem leśnym – lub przejściowo jej pozbawiony – przeznaczony do produkcji leśnej lub stanowiący rezerwat przyrody.

Art. 290 § 1 k.k. obejmuje specyficzny typ przestępstwa, polegający na dokonaniu wyrębu drzewa w lesie w celu jego przywłaszczenia. Specyfika tego przestępstwa polega na wprowadzeniu do znamion strony przedmiotowej miejsca dokonania czynu, jakim jest las. Na tej podstawie prawnej  nawiązka nie może być orzeczona w razie skazania sprawcy za analogiczne czynności wykonawcze, dokonane w innym miejscu, poza obszarem leśnym (np. drzewo rosnące przy drodze, drzewo rosnące na gruncie rolnym, drzewo z tartaku – tak SN w uchw. Z 18.11.1992 r., KZP 36/92)

Wyrok SO w w Piotrkowie Trybunalskim z dnia 24 kwietnia 2018 r., IV Ka 181/18

Standard: 78204 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 68 słów. Wykup dostęp.

Standard: 42051

Komentarz składa z 336 słów. Wykup dostęp.

Standard: 49066

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.