Kontrola operacyjna stosowana przez straż graniczną
Czynności operacyjno-rozpoznawcze
Przewidziane w art. 9e ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej, Dz.U. z 2014 r. poz. 1402, uprawnienie Komendanta Głównego Straży Granicznej i Komendantów Oddziałów tej Straży do występowania z pisemnym wnioskiem do sądu o zarządzenie lub przedłużenie kontroli operacyjnej, przysługuje również ich zastępcom oraz funkcjonariuszom Straży Granicznej, upoważnionym do podejmowania czynności w ich imieniu.
Za "szczególnie uzasadniony przypadek", o którym mowa w art. 9e ust. 10 wyżej wymienionej ustawy, warunkujący przedłużenie okresu stosowania kontroli operacyjnej, może być uznany pozytywny przebieg dotychczasowej kontroli, w tym uzyskanie informacji wskazujących na możliwość popełnienia katalogowego przestępstwa o znacznym stopniu społecznej szkodliwości lub ujawnienie się okoliczności istotnych dla ustalenia sprawców.
Dokumentami "uprawniającymi do przekraczania granicy państwowej" w rozumieniu art. 9e ust. 1 pkt 2 ustawy o Straży Granicznej, są zarówno dokumenty ściśle związane z osobą przekraczającą granicę - paszport albo dowód osobisty, jak i wszelkie inne dokumenty dotyczące wprost towarów będących przedmiotem transferu przez granicę państwową, w tym również sfałszowane dokumenty umożliwiające transgraniczny przemyt samochodów.
Przepis art. 9e ust. 1 ustawy stanowi, że przy wykonywaniu czynności operacyjno-rozpoznawczych, podejmowanych przez Straż Graniczną w celu zapobieżenia, wykrycia, ustalenia sprawców oraz uzyskania i utrwalenia dowodów popełnienia przestępstw umyślnych, ściganych z oskarżenia publicznego, sąd może w drodze postanowienia zarządzić kontrolę operacyjną między innymi w zakresie przestępstw:
- określonych w art. 270-275 k.k. w zakresie dokumentów uprawniających do przekraczania granicy państwowej (art. 9e ust. 1 pkt 2);
- pozostających w związku z przekraczaniem granicy państwowej lub przemieszczaniem przez granicę państwową towarów oraz wyrobów akcyzowych podlegających obowiązkowi oznaczania znakami akcyzy, jak również przedmiotów określonych w przepisach o broni, amunicji oraz o materiałach wybuchowych, a także o przeciwdziałaniu narkomanii (art. 9e ust. 1 pkt 4).
Postanowienie SN z dnia 4 września 2015 r., III KK 76/15
Standard: 41905 (pełna treść orzeczenia)