Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Warunki nadania pisma w terminie (art. 124 k.p.k.)

Terminy w postępowaniu karnym (art. 122-127c k.p.k.)

W art. 124 k.p.k. zostały uregilowane odrębnie i wyczerpująco wszystkie wypadki, w których ustawodawca przyznaje stronie uprawnienie do nadania lub przekazania pisma – ze skutkiem zachowania terminu – podmiotowi pośredniczącemu w doręczeniu go adresatowi. W wypadkach tych termin jest zachowany, jeżeli pismo nadano lub przekazano jednemu z podmiotów wymienionych w tym przepisie. Wynika z tego, że dla możliwości uznania, iż termin został zachowany konieczne jest ustalenie, że dokonano czynności, z którą ustawa wiąże taki skutek – a nie jakiejkolwiek innej czynności. W wypadku nadania lub przekazania pisma spełniony musi być ponadto warunek dotyczący podmiotu pośredniczącego.

Nadanie lub przekazanie pisma pośrednikowi innemu, niż określonemu w art. 124 k.p.k. – jak miało to miejsce w niniejszej sprawie – wymagałoby, dla możliwości uznania, że wniesiono je skutecznie, wskazania ustawowej podstawy prawnej stwierdzającej, że i w takim wypadku termin jest zachowany. Przepis taki – jako lex specialis w stosunku do unormowania zawartego w art. 124 k.p.k. – stanowiłby podstawę stwierdzenia skuteczności wniesienia pisma, i to niezależnie od tego czy zachowanie realizujące czynność wniesienia określałby inaczej, czy tak samo jak w art. 124 k.p.k. 

Termin do wniesienia środka zaskarżenia jest zachowany (art. 124 k.p.k.) także z chwilą potwierdzonego urzędowo przekazania – przed jego upływem – pisma procesowego przewoźnikowi poczty specjalnej określonemu w § 2 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Ministrów Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Obrony Narodowej z dnia 26 lutego 1999 r. w sprawie trybu i sposobu przyjmowania, przewożenia, wydawania i ochrony materiałów (Dz. U. Nr 18, poz. 168).

Uchwała SN z dnia 20 stycznia 2005 r., I KZP 28/04

Standard: 41863 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.