Inna osoba w zakresie, w którym uprawniona jest do wydawania decyzji administracyjnych (§ 13 pkt 5 k.k.)
Funkcjonariusz publiczny (art. 115 § 13 k.k.)
Przez korzystanie z uprawnienia do wydawania decyzji administracyjnych osoba inna, niż będąca pracownikiem administracji rządowej, innego organu państwowego lub samorządu terytorialnego, wchodzi w rolę funkcjonariusza państwowego. Wymaga jednak podkreślenia, że status „innej osoby”, jako funkcjonariusza państwowego w rozumieniu art. 115 § 13 pkt 4 [5] kk, w odróżnieniu od osób z pozostałych kategorii wymienionych w tym przepisie, urzeczywistnia się wtedy, gdy pełni ona obowiązki w zakresie, w którym jest uprawniona do wydawania decyzji administracyjnych. Warunkiem poniesienia przez nią odpowiedzialności karnej z art. 231 kk, określającego typy przestępstwa indywidualnego, jest więc to, by przekroczenie uprawnień lub niedopełnienie obowiązków ze szkodą dla interesu publicznego lub prywatnego nastąpiło w zakresie, w jakim jest ona uprawniona do wydawania decyzji administracyjnych.
Nie ma żadnych podstaw, by pojęcie decyzji administracyjnej w powołanym przepisie odrywać od tego, w jakim występuje ono w prawie administracyjnym. Obowiązuje tu zakaz wykładni homonimicznej, gdyż określenie decyzji administracyjnej użyte w przepisach prawa karnego materialnego nie występuje w innym znaczeniu, niż ukształtowane na gruncie prawa administracyjnego. Tu zaś za decyzję administracyjną uważa się akt administracyjny zewnętrzny rozstrzygający konkretną sprawę określonej osoby w postępowaniu normowanym przez przepisy zawarte w Kodeksie postępowania administracyjnego.
W innym ujęciu decyzja administracyjna stanowi władcze jednostronne oświadczenie woli organu wykonującego zadania z zakresu administracji, oparte na przepisach prawa administracyjnego, określające w sposób prawnie wiążący sytuację konkretnie wskazanego adresata w indywidualnie oznaczonej sprawie
Postanowienie SN z dnia 7 marca 2014 r., V KK 318/13
Standard: 41799 (pełna treść orzeczenia)