Wyłączenie środka odwoławczego na odmowę wyznaczenia adwokata lub radcy prawnego w celu sporządzenia kasacji (art. 528 § 1 pkt 2 k.p.k..)
Opłata sądowa od kasacji (art. 527 k.p.k.) Wyłączenie środka odwoławczego (art. 528 k.p.k.) Postępowanie w sprawie wniosku o obrońcę z urzędu (art. 81 k.p.k.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Wprawdzie, zgodnie z dyspozycją art. 528 § 1 pkt 2 k.p.k., skazanemu nie przysługiwał środek odwoławczy na odmowę wyznaczenia mu obrońcy z urzędu, ale w orzecznictwie Sądu Najwyższego utrwalony jest pogląd, że rozstrzygnięcie w tej kwestii podlega kontroli w zakresie, w jakim stało się przyczyną blokującą uruchomienie i dalszy bieg tzw. procedury okołokasacyjnej (por. postanowienie SN z dnia 23 stycznia 2003 r. II KZ 48/02).
Brak możliwości zaskarżenia samej decyzji o odmowie wyznaczenia obrońcy z urzędu w celu zbadania sprawy pod kątem ewentualnej możliwości wniesienia kasacji, przenosi kwestię oceny zasadności tego rozstrzygnięcia na kolejny etap procedowania, tj. zarządzenie o odmowie przyjęcia środka zaskarżenia sporządzonego przez samego skazanego.
Postanowienie SN z dnia 11 marca 2015 r., V KZ 4/15
Standard: 41739 (pełna treść orzeczenia)
Zarządzenie o odmowie wyznaczenia obrońcy z urzędu w celu sporządzenia kasacji podlega kontroli pośredniej - w ramach kontroli tej decyzji procesowej, która zablokowała skazanemu możliwość wystąpienia z kasacją (art. 447 § 3 k.p.k. w zw. z art. 528 § 2 k.p.k.). Przeprowadzenie takiej kontroli umożliwiło wniesienie przez skazanego zażalenia na zarządzenie o odmowie przyjęcia sporządzonej przez niego kasacji.
Postanowienie SN z dnia 13 sierpnia 2014 r., V KZ 29/14
Standard: 41676 (pełna treść orzeczenia)