Udział stron w posiedzeniu sądu odwoławczego rozpoznającego zażalenie
Udział stron w posiedzeniu sądu odwoławczego rozpoznającego zażalenie (art. 464 k.p.k.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Przepis art. 464 § 1 k.p.k. odnosi się do tzw. jawności wewnętrznej posiedzenia, określając uprawnienia stron, obrońców i pełnomocników do udziału w posiedzeniu sądu odwoławczego rozpoznającego w szczególności zażalenie na postanowienie kończące postępowanie oraz na zatrzymanie. Do kategorii postanowień kończących postępowanie należą nie tylko postanowienia wieńczące główny przebieg procesu, ale również postanowienia kończące jego uboczny nurt
Postanowienie SN z dnia 13 września 2016 r., V KK 36/16
Standard: 41644 (pełna treść orzeczenia)
Zaskarżenie orzeczenia wydanego przez organ pierwszej instancji, zgodnie z art. 464 § 1 k.p.k. rodzi ich uprawnienie do udziału w posiedzeniu sądu odwoławczego. Konsekwencją tego jest obowiązek zawiadomienia stron, obrońców i pełnomocników o terminie i miejscu posiedzenia, chyba że ustawa stanowi inaczej (art. 117 § 1 k.p.k.)
Nie ulega wątpliwości, że gdy w drugim zdaniu art. 464 § 1 k.p.k. jest mowa, iż strony oraz obrońcy i pełnomocnicy mają prawo do udziału w posiedzeniu także wtedy, gdy przysługuje im prawo udziału w posiedzeniu sądu pierwszej instancji, to chodzi o uprawnienie bezwzględne, wynikające z przepisów szczególnych, o którym mowa w art. 96 § 1 k.p.k., a nie o względne uprawnienie wspomniane w art. 96 § 2 k.p.k. do udziału w posiedzeniu sądu a quo.
Postanowienie SN z dnia 30 września 2014 r., I KZP 17/14
Standard: 41646 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 41651
Standard: 41649