Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Uchylenie orzeczenia w części z powodu braku rozstrzygnięcia

Rozstrzygnięcia SN po rozpoznaniu sprawy (art. 537 k.p.k.)

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Dopuszczalne jest uchylenie wyroku w części obejmującej brak rozstrzygnięcia o środku karnym.

Wyrok SN z dnia 14 września 2023 r., I KK 261/23

Standard: 74204 (pełna treść orzeczenia)

W postępowaniu kasacyjnym jest dopuszczalne uchylenie zaskarżonego orzeczenia wyłącznie w części, w jakiej nie zawiera ono rozstrzygnięcia w przedmiocie środka karnego, którego zastosowanie było obligatoryjne.

Odpowiednie stosowanie w postępowaniu kasacyjnym art. 447 § 3 zd. drugie k.p.k. i art. 425 § 2 zd. pierwsze k.p.k. (art. 518 k.p.k.) oznacza dopuszczalność określenia w kasacji zakresu zaskarżenia wyroku w części dotyczącej braku rozstrzygnięcia w przedmiocie środka karnego. Tak oznaczony zakres zaskarżenia zobowiązuje do rozpoznania kasacji w tych granicach. W konsekwencji także granice orzekania są zdeterminowane zakresem zaskarżenia, gdyż w zakresie szerszym może to nastąpić tylko w wypadkach wskazanych w art. 435, art. 439 i art. 455 k.p.k. (art. 536 k.p.k.).

Sąd Najwyższy po rozpoznaniu sprawy oddala kasację albo zaskarżone orzeczenie uchyla w całości lub w części (art. 537 § 1 k.p.k.). Wynikający z tego przepisu zakres uchylenia orzeczenia jest ściśle powiązany z zakresem jego zaskarżenia.

Normatywny zwrot „zaskarżone orzeczenie uchyla” – zawarty w art. 537 § 1 k.p.k. – zawiera w sobie określenie „zaskarżone”, zaś zaskarżyć orzeczenie można też w części dotyczącej braku rozstrzygnięcia w przedmiocie środka karnego (art. 447 § 3 zd. drugie k.p.k. w zw. z art. 518 k.p.k.).

Skoro uchylić można to, co zostało zaskarżone, to konsekwencją regulacji przyjętej w art. 447 § 3 zd. drugie k.p.k. jest dopuszczalność uchylenia wyroku w części dotyczącej braku orzeczenia co do środka karnego i w tym tylko zakresie przekazania sprawy do ponownego rozpoznania.

Uchwała SN z dnia 28 października 2015 r., I KZP 21/14

Standard: 41261 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 305 słów. Wykup dostęp.

Standard: 60387

Komentarz składa z 411 słów. Wykup dostęp.

Standard: 42355

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.