Środki probacyjne; nałożenie obowiązków określonych w art. 72 k.k.
Środki probacyjne w okresie próby (art. 72 k.k.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Art. 43 § 1 k.k. zakreśla możliwy okres stosowania środków karnych, natomiast przepisy określające zasady stosowania środków probacyjnych takiego ograniczenia czasowego nie zawierają. Wskazywanie takiego ograniczenia w tym drugim przypadku jest zbędne, gdyż z istoty swojej środki probacyjne są środkami wykonywanymi w okresie próby przy zawieszeniu wykonywania kary pozbawienia wolności.
Środki probacyjne są środkami integralnie powiązanymi z okresem próby. Służą zwiększeniu skuteczności wykonywania kary o charakterze wolnościowym, zwłaszcza w przestrzeni prewencji indywidualnej. Co do zasady ich oddziaływanie nie powinno wykraczać poza okres próby.
Niewykonywanie omawianych obowiązków rodzi właśnie skutki określone w art. 65 § 1 k.k.w.
Wyrok SN z dnia 11 kwietnia 2022 r., IV KK 377/21
Standard: 60167 (pełna treść orzeczenia)
Zawieszenie wykonania kary jest obligatoryjnie powiązane z obowiązkami wobec skazanego. Celowość i przesłanki zawieszenia wykonania kary, w szczególności w zakresie osiągnięcia celów kary, musi być oceniana przy uwzględnieniu obowiązków orzeczonych wobec ukaranego. To obowiązki, w powiązaniu z samą probacją, dają przekonanie o sprawiedliwości kary oraz realizacji celów, w tym celów w zakresie prewencji szczególnej. Kara z warunkowym zawieszeniem jej wykonania nie może być karą nadmiernie łagodną. Być wyrazem pobłażliwości wobec sprawcy. Kara probacyjna, z uwagi na obligatoryjność nałożenia obowiązków, winna być surowa w stopniu adekwatnym do społecznej szkodliwości czynu. Nie jest to przecież kara surowa w takim stopniu, jak mogłaby być kara pobawienia wolności bez warunkowego zawieszenie wykonania kary.
Wyrok SA w Wrocławiu z dnia 7 listopada 2018 r., II AKa 296/18
Standard: 76369 (pełna treść orzeczenia)