Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Usprawiedliwienie niestawiennictwa z powodu choroby (art. 117 § 2a k.p.k.)

Zawiadomienie o czynności i usprawiedliwienie nieobecności (art. 117 k.p.k.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Po spełnieniu wymogów określonych w art. 117 § 2 k.p.k. i usprawiedliwieniu nieobecności w sposób określony w art. 117 § 2a k.p.k. konieczne jest nieprzeprowadzanie danej czynności, w tym wypadku rozprawy odwoławczej. Nie sposób jednocześnie przyjąć, że nieobecność danej strony nie będzie mogła mieć wpływu na treść orzeczenia. Niemożliwe jest bowiem wykluczenie, że strona zachowała najbardziej istotną argumentację na czas przed wydaniem orzeczenia przez sąd odwoławczy i sąd ten po zapoznaniu się z nią zmieni kierunek orzeczenia. 

Wyrok SN z dnia 21 maja 2019 r., V KK 211/18

Standard: 41901 (pełna treść orzeczenia)

Warunek usprawiedliwienia nieobecności oskarżonego na rozprawie poprzez przedłożenie sądowi zaświadczenia lekarskiego pochodzącego od lekarza sądowego aktualizuje się dopiero wówczas, gdy strona nie uprawdopodobni wystąpienia okoliczności niezależnych od oskarżonego, które uniemożliwiają usprawiedliwienie nieobecności zgodnie z wymogami stawianymi przez art. 117 § 2a k.p.k.

Wprawdzie, zgodnie z art. 117 § 2a k.p.k. usprawiedliwienie niestawiennictwa z powodu choroby oskarżonego wymaga przedstawienia zaświadczenia potwierdzającego niemożność stawienia się na wezwanie lub zawiadomienie organu prowadzącego postępowanie, wystawionego przez lekarza sądowego, to jednak w orzecznictwie Sądu Najwyższego wyrażany jest pogląd, według którego „przepis art. 117 § 2a k.p.k., którego sens ma na celu dyscyplinowanie stron procesu w celu zapobieżenia wykorzystywania przez nie powodów zdrowotnych do stosowania swoistej taktyki procesowej o znamionach obstrukcji, nie upoważnia do wyeliminowania strony z aktywnego udziału przez nią w procesie i nie powinien być stosowany bezwzględnie, bez próby wniknięcia w rzeczywiste powody braku takiego usprawiedliwienia, spełniającego wszystkie formalne wymogi. Brak formalnego zaświadczenia lekarskiego o niezdolności do stawiennictwa może być usprawiedliwiony okolicznościami losowymi (choroba o charakterze nagłym, przebywanie za granicą itp.).

W takiej sytuacji, art. 117 § 2a k.p.k. nie może mieć pierwszeństwa i wyłączać - na zasadzie procesowego lex specialis - stosowania art. 117 § 2 k.p.k., który nie pozwala na przeprowadzanie czynności bez udziału strony z powodu ujawnionych innych, wyjątkowych przyczyn jej niestawiennictwa” (wyrok SN z dnia 18 listopada 2015 r., V KK 121/15

Sąd Najwyższy w niniejszym składzie podziela zaprezentowane powyżej stanowisko uznając, że warunek usprawiedliwienia nieobecności oskarżonego na rozprawie poprzez przedłożenie sądowi zaświadczenia lekarskiego pochodzącego od lekarza sądowego, aktualizuje się dopiero wówczas, gdy strona nie uprawdopodobni wystąpienia okoliczności niezależnych od oskarżonego, które uniemożliwiają usprawiedliwienie nieobecności zgodnie z wymogami stawianymi przez art. 117 § 2a k.p.k.

Wyrok SN z dnia 28 czerwca 2017 r., IV KK 468/16

Standard: 41149 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 123 słów. Wykup dostęp.

Standard: 41152

Komentarz składa z 227 słów. Wykup dostęp.

Standard: 17019

Komentarz składa z 232 słów. Wykup dostęp.

Standard: 41150

Komentarz składa z 276 słów. Wykup dostęp.

Standard: 17020

Komentarz składa z 149 słów. Wykup dostęp.

Standard: 41151

Komentarz składa z 425 słów. Wykup dostęp.

Standard: 6365

Komentarz składa z 136 słów. Wykup dostęp.

Standard: 17022

Komentarz składa z 217 słów. Wykup dostęp.

Standard: 77244

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.