Sporządzanie wyroku na formularzu według ustalonego wzoru (art. 99a k.p.k.)
Czynności procesowe (art. 92-121 k.p.k.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Rzeczą każdego sądu odwoławczego, w ramach obowiązku wynikającego z treści art. 457 § 3 k.p.k. w zw. z art. 433 § 1 i 2 k.p.k., jest przeprowadzenie w konkretnej sprawie oceny, czy może sporządzić uzasadnienie swojego wyroku na ww. formularzu w taki sposób, który zagwarantuje stronie prawo do rzetelnego postępowania odwoławczego a więc rzetelnego i konkretnego ustosunkowania się w toku tego postępowania do każdego istotnego argumentu zawartego w apelacji strony (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 11 sierpnia 2020 r., I KA 1/20). Dla zapewnienia stronom postępowania w pełni rzetelnej kontroli odwoławczej, zdecydowano o sporządzeniu w tej sprawie uzasadnienia w formie tradycyjnej.
Wyrok SN z dnia 28 lutego 2023 r., I KA 16/22
Standard: 77299 (pełna treść orzeczenia)
Mimo wymogów określonych w przepisie art. 99a § 1 k.p.k., a także w przepisach Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 listopada 2019r. w sprawie wzorów formularzy uzasadnień wyroków oraz sposobu ich wypełniania (Dz.U z 2019r. poz. 2349), w niniejszej sprawie odstąpiono od opracowania uzasadnienia wyroku sądu odwoławczego na formularzu UK, sporządzając uzasadnienie wyroku w sposób tradycyjny. Odstępstwo od tej zasady podyktowane zostało koniecznością zagwarantowania stronom postępowania prawa do rzetelnego procesu, który obejmuje także postępowanie odwoławcze, a to w kontekście art. 6 ust. 1 Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw i Podstawowych Wolności.
Jakość uzasadnienia wyroku jest istotnym elementem prawa. Obligatoryjne nakazanie sporządzenia uzasadnień w formie formularzy (art. 99a § 1 k.p.k.), nie dawałoby w realiach niniejszej sprawy właściwego instrumentarium procesowego dla zrealizowania standardu prawa do rzetelnego procesu, gdyż niejednokrotnie, zwłaszcza w sprawach wieloosobowych i wielowątkowych, zarzuty ujęte w części wstępnej apelacji nie przystają do jej wniosków lub wykluczają się od strony formalnoprawnej, czy pozostają oderwane od wskazanej podstawy odwoławczej, bądź też formułowane są dopiero w uzasadnieniu.
Wyrok SA w Wrocławiu z dnia 10 listopada 2022 r., II AKa 340/22
Standard: 74671 (pełna treść orzeczenia)