Zobowiązanie do przeproszenia pokrzywdzonego (art. 72 § 1 pkt 2 k.k.)
Środki probacyjne w okresie próby (art. 72 k.k.) Okres próby i obowiązki w tym okresie(art. 67 k.k.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Zobowiązanie skazanego do przeproszenia pokrzywdzonej nie mieści się w katalogu kar określonych w art. 32 k.k. czy środków karnych wymienionych w art. 39 k.k. Jako jeden z obowiązków probacyjnych, może być przez sąd nałożone wyłącznie w przypadku zastosowania wobec oskarżonego instytucji związanych z poddaniem sprawcy próbie (warunkowe umorzenie - art. 67 § 3 k.k., warunkowe zawieszenie wykonania kary - art. 72 § 1 k.k., warunkowe przedterminowe zwolnienie - art. 159 k.k.w.).
Wyrok SN z dnia 13 grudnia 2021 r., V KK 294/21
Standard: 76373 (pełna treść orzeczenia)
Przeproszenie może przyjąć dowolną formę. Sąd powinien określić formę i termin wykonania tego obowiązku, aby móc stwierdzić, czy został on przez sprawcę wykonany.
Sąd odwoławczy za zasadne uznał doprecyzowanie, iż wskazane w punkcie V wyroku przeproszenie pokrzywdzonych ma nastąpić na piśmie, co pozwoli na kontrolę w zakresie wywiązania się przez oskarżonych z nałożonego na oskarżonych obowiązku w terminie wskazanym przez Sąd orzekający. Przy czym należy zauważyć, że zgodnie z art.74§1k.k. czas i sposób nałożonego obowiązku mógł być określony również po uprawomocnieniu się wyroku.
Wyrok SO w Koninie z dnia 26 listopada 2019 r., II Ka 290/19
Standard: 76375 (pełna treść orzeczenia)