Określenie okresu próby (art. 67 § 1 k.k.)
Okres próby i obowiązki w tym okresie(art. 67 k.k.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Warunkowe umorzenie postepowania karnego orzekane jest zawsze na okres próby, w trakcie której weryfikuje się, czy przyjęta wobec oskarżonego prognoza kryminologiczna, stanowiąca jedną z przesłanek niezbędnych do wydania tego rodzaju orzeczenia, okazała się trafna. Długość okresu próby wyznacza treść art. 67 § 1 k.k., zgodnie z którym okres ten wynosi od roku do lat trzech i biegnie od uprawomocnienia się orzeczenia.
Brak orzeczenia w przedmiocie okresu próby stanowi rażące naruszenie przepisu prawa procesowego, tj. art. 413 § 1 pkt 5 k.p.k.
Wyrok SN z dnia 25 czerwca 2020 r., V KK 645/19
Standard: 68490 (pełna treść orzeczenia)
Wyznaczenie okresu próby na konkretny – zgodny z przywołanym brzmieniem art. 67 § 1 k.k. – czas realizuje dwie zasadnicze funkcje. Służy oddziaływaniu wychowawczemu na sprawcę przestępstwa, a zarazem weryfikacji postawionej względem niego pozytywnej prognozy kryminologicznej. Określenie długości okresu próby w wyroku warunkowo umarzającym postępowanie karne jest podstawowym i niezbędnym składnikiem wyroku , a podstawą prawną do jego określenia musi być przepis art. 413 § 1 pkt 5 k.p.k. Braku postanowień w tym względzie nie da się uzupełnić w postępowaniu wykonawczym, co czyni taki wyrok niewykonalnym.
Niewyznaczenie okresu próby nie tylko uniemożliwia weryfikację przyjętej prognozy kryminologicznej, ale też skutkuje niemożnością stwierdzenia kiedy ten okres próby w danym wypadku się zakończy, co jest decydujące dla możliwości podjęcia decyzji o podjęciu warunkowo umorzonego postępowania – w myśl treści art. 68 § 4 k.k.
Wyrok SN z dnia 25 czerwca 2020 r., IV KK 170/20
Standard: 68491 (pełna treść orzeczenia)