Pojęcie korzyści osobistej (art.115 § 4 k.k.)

Pojęcie korzyści osobistej i majątkowej (art.115 § 4 k.k.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

W literaturze, ale i w judykaturze przyjmuje się, że jest możliwe przyjęcie korzyści osobistej, wymieniając tu przykładowo: obietnice awansu, protekcje, zaspokojenie potrzeb seksualnych, zmniejszenie obowiązków itp.

Do przyjęcia korzyści osobistych nie można stosować tej samej wykładni pojęcia wręczenia, gdyż korzyści majątkowe mają postać przeliczalną, natomiast korzyść osobista to „wszelkie dobro niemające charakteru majątkowego, bezpośrednio nieprzeliczalne na pieniądze, ale dogodne dla przyjmującego lub zaspakajające jakąś jego potrzebę”.

Takie pojęcie „korzyści osobistej” Sąd odwoławczy podziela, co prowadzi do wniosku, że „przyjęcie” tej korzyści nie odbywa się tak samo, jak ma to miejsce w przypadku korzyści majątkowej, ale polega na zaaprobowaniu, wzięciu tego, co ktoś oferuje.

Korzyść osobistą należy rozpatrywać zarówno w kategoriach obiektywnych, jak i subiektywnych. W pewnych bowiem sytuacjach „określone świadczenie może mieć wartość emocjonalną tylko dla poszczególnej jednostki (np. list pisany przez osobę, z którą było się związanym uczuciowo)”, którego przyjęcie będzie korzyścią tylko dla tej osoby.

Subiektywne traktowanie korzyści osobistej „nie może być pozbawione pewnych elementów obiektywnych: musi to być bowiem takie świadczenie, które, oceniane z punktu widzenia przeciętnego człowieka mającego na względzie obowiązujące w danej społeczności reguły, wzorce zachowań itp.. może w tej konkretnej sytuacji dla tej konkretnej osoby zostać uznane za korzyść osobistą”.

Wyrok SA w Szczecinie z dnia 16 grudnia 2015 r., II AKa 201/15

Standard: 39994 (pełna treść orzeczenia)

Jako korzyść osobistą należy postrzegać korzyść, która daje przyjemność, umniejsza trosk, poprawia samopoczucie, wywołując pozytywne emocje, podnosi prestiż, zwiększa samoocenę, podnosi autorytet (wyr. SN z 13.7.1965 r., IV KR 102/65).

Za korzyść osobistą uznano w orzecznictwie także nauczenie zawodu lub języka (por. wyr. SN z 18.2.1947 r., K 1847/46). Jako przykłady korzyści osobistej wprost wymieniane są: udzielenie dodatkowego urlopu, przyznanie odznaczenia, awansu służbowego, organizowanie atrakcyjnych podróży.

Wyrok SO w Piotrkowie Trybunalskim z dnia 02 grudnia 2014 r., IV Ka 555/14

Standard: 39997 (pełna treść orzeczenia)

O tym, czy mamy do czynienia z korzyścią majątkową czy też osobistą, decyduje to, czy dana korzyść ma wartość ekonomiczną, przejawiającą się m.in. w tym, że jest przeliczalna na pieniądze, w związku z czym jej wielkość może zostać wyrażona sumą pieniężną. "Korzyść majątkowa" należy do tych zwrotów języka prawnego, których precyzowaniem nauka i orzecznictwo zajmują się od wielu lat. Wolno twierdzić, że ma on już w języku prawniczym swoje ustalone znaczenie (choć jego zakres i na gruncie tego języka nie jest całkiem ostry i kwalifikacja niektórych przypadków może być sporna).

Wyrok SA w Rzeszowie z dnia 6 lutego 2014 r., II Ka 656/13

Standard: 78961 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 40 słów. Wykup dostęp.

Standard: 21511

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.