Badanie wariografem we wstępnej fazie postępowania in rem i in personam
Badanie nieświadomych reakcji organizmu; wariograf (art. 199a k.p.k.) Postępowanie w niezbędnym zakresie przed wszczęciem śledztwa lub dochodzenia (art. 308 k.p.k.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Dowód z opinii biegłego przeprowadzającego badanie za pomocą wariografu ma największą wartość w początkowej fazie postępowania, a traci na znaczeniu z upływem czasu, a zwłaszcza w miarę zwiększania się ilości czynności procesowych z udziałem osoby badanej. Nie można też tracić z pola uwagi, że istnieje obiektywna możliwość zakłócania przez osobę badaną własnych reakcji psychofizycznych, a więc swoiste „oszukiwanie poligrafu"
Postanowienie SN z dnia 21 stycznia 2025 r., V KO 135/24
Standard: 86128 (pełna treść orzeczenia)
Art. 192a k.p.k. wskazuje, w jakich celach możliwe jest między innymi zastosowanie badania przez biegłego z użyciem wariografu. Są to - ograniczenie kręgu osób podejrzanych lub – ustalenie wartości dowodowej ujawnionych śladów. Takie określenie celów badania wskazuje na to, że możliwość przewidziana w art. 192a § 2 k.p.k. dotyczy wstępnej fazy postępowania przygotowawczego, etapu, w którym postępowanie nie toczy się jeszcze przeciwko określonej osobie – in personam, ale pozostaje postępowaniem w sprawie – in rem i konieczne jest prowadzenie czynności zmierzających do ustalenia potencjalnego podejrzanego.
Postanowienie SN z dnia 29 stycznia 2015 r., I KZP 25/14
Standard: 66916 (pełna treść orzeczenia)