Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Zwolnienie od zapłaty kosztów sądowych na rzecz Skarbu Państwa (art. 624 k.p.k.)

Zwolnienie od kosztów sądowych (art. 623 - 625 k.p.k.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Instytucja zwolnienia od obowiązku pokrycia kosztów, określona w art. 624 § 1 k.p.k., dotyczy jedynie sytuacji, w której istnieją podstawy do zasądzenia kosztów sądowych (np. art. 627 k.p.k.).

Postanowienie SN z dnia 8 czerwca 2022 r., I KK 214/22

Standard: 63882 (pełna treść orzeczenia)

Z art. 624 k.p.k. wynika, że sąd "może zwolnić" od zapłaty kosztów sądowych, a więc nie następuje to obligatoryjnie, lecz tylko fakultatywnie na podstawie swobodnej, choć nie dowolnej, oceny orzekającego sądu. W konsekwencji, decydując o takim zwolnieniu, sąd jest zobligowany do wskazania występujących w sprawie okoliczności, które stanowią podstawę ustalenia, że uiszczenie kosztów sądowych byłoby zbyt uciążliwe dla strony ze względu na jej sytuację rodzinną, majątkową i wysokość dochodów.

Oznacza to, że w wyłącznej kompetencji sądu orzekającego w sprawie jest ustalenie, czy takie przesłanki zachodzą. Nie można przy tym pominąć, że ustawa wymaga ustalenia, że uiszczenie tych kosztów byłoby zbyt uciążliwe. Czyli wyraźnie określono, że dolegliwość z tym związana musi przekraczać poziom zwykłej uciążliwości, bowiem użyto słowa „zbyt”. Oznacza ono „nadmiernie” „przesadnie” /Słownik języka polskiego, red. W. Doroszewski, t. 1–11, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1996–1997/.

Ustawodawca wskazał zatem, że należy porównać możliwości finansowe z wielkością kosztów sądowych, żeby uzyskać rezultat w postaci poziomu uciążliwości: zwykłej czy nadmiernej. Nie bez znaczenia przy ocenie sytuacji majątkowej jest wiek i możliwości zarobkowe. Jak już wyżej wspomniano oskarżony jest człowiekiem młodym, który pracował jako kierowca taksówki i osiągał z tego tytułu dochody. W tych warunkach należało uznać, że o ile uiszczenie tych kosztów w całości przekroczyłoby próg zwykłej uciążliwości, to jednakże zredukowanie ich przez sąd I instancji do obowiązku uiszczenia ich części czyniło zadość wymogom stawianym w art. 624 § 1 kpk.

Wyrok SA w Lublinie z dnia 10 maja 2018 r., II AKa 99/18

Standard: 77972 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 98 słów. Wykup dostęp.

Standard: 41965

Komentarz składa z 194 słów. Wykup dostęp.

Standard: 73474

Komentarz składa z 257 słów. Wykup dostęp.

Standard: 39704

Komentarz składa z 92 słów. Wykup dostęp.

Standard: 39973

Komentarz składa z 56 słów. Wykup dostęp.

Standard: 40129

Komentarz składa z 76 słów. Wykup dostęp.

Standard: 40364

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.