Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Przedmiot ochrony art. 296 k.k.

Nadużycie zaufania w obrocie gospodarczym (art. 296 k.k.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Art. 296 k.k. chroni prawidłowe funkcjonowanie obrotu gospodarczego oraz interesy majątkowe uczestników tego obrotu w odniesieniu do każdego podmiotu, w tym także podmiotów publicznych, jeżeli występują w tym obrocie jako jego uczestnicy prowadzący działalność gospodarczą.

Z jednej strony przepis ten chroni indywidualne interesy majątkowe oraz działalność gospodarczą podmiotów uczestniczących w obrocie gospodarczym, nadużycie udzielonych uprawnień lub niedopełnienie ciążącego obowiązku godzi bowiem bezpośrednio w te interesy lub prowadzoną działalność gospodarczą. Z drugiej strony przepis ten przydaje prawnokarną ochronę ponadindywidualnym interesom gospodarczym społeczeństwa (por. O. Górniok, Przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu..., s. 68–69 i 92 i n.; O. Górniok, Odpowiedzialność karna..., s. 68 i n.; R. Zawłocki [w:] Kodeks karny. Część szczególna..., t. 2, 2013, s. 706). 

Wyrok SA w Warszawie z dnia 24 listopada 2022 r., II AKa 451/21

Standard: 78371 (pełna treść orzeczenia)

Przepis art. 296 k.k. chroni wszelkie interesy majątkowe, a więc zarówno te związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, jak i wszelkie inne transakcje i działania dotyczące majątku mocodawcy, choćby dokonywane jednorazowo, takie jak np. sprzedaż, zakup, załatwiane sporów majątkowych, zastępstwo w sprawach majątkowych itp. W tak rozumianym dobrze prawnym mieszczą się zarówno interesy majątkowe związane z działalnością gospodarczą, jak i prawidłowość jej prowadzenia, choćby nie łączyła się ona z zajmowaniem się sprawami majątkowymi.

Art. 296 przydaje także prawnokarną ochronę zaufaniu wynikającemu z – opartego na przepisie ustawy, decyzji właściwego organu lub umowie – stosunku prawnego, upoważniającego do zajmowania się sprawami majątkowymi lub działalnością gospodarczą jednego z podmiotów wymienionych w tym przepisie i nakładającego na upoważnioną lub zobowiązaną osobę obowiązek takiego ich prowadzenia, aby w wyniku jej działań lub zaniechań nie została wyrządzona znaczna szkoda majątkowa w majątku mocodawcy. Zaufanie oraz profesjonalizm w wykonywaniu powierzonych czynności stanowią istotne elementy porządku gospodarczego, określają standard wykonywania czynności powierniczych przez osoby zajmujące się cudzymi sprawami majątkowymi lub działalnością gospodarczą”. (Kodeks karny. Komentarz do art. 296 pod red. A. Zoll i tam cyt. orzecznictwo).

Wyrok SA w Warszawie z dnia 9 lutego 2022 r., II AKa 248/21

Standard: 78379 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 126 słów. Wykup dostęp.

Standard: 63039

Komentarz składa z 109 słów. Wykup dostęp.

Standard: 78399

Komentarz składa z 64 słów. Wykup dostęp.

Standard: 6111

Komentarz składa z 83 słów. Wykup dostęp.

Standard: 39685

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.