Wynagrodzenie świadka za utracony zarobek lub dochód (art. 618b k.p.k.)
Koszty procesu karnego (art 616 - 647 k.p.k.)
Z treści art. 618a § 1 i 3 kpk i art. 618b § 1 i 2 kpk wynika jasno, że zwrotowi podlegają tylko należności rzeczywiście poniesione przez świadka. Świadek musi pamiętać, że musi wykazać koszty utraconych zarobków (dochodów), czy kosztów noclegu niezbędnego w związku ze stawiennictwem w sądzie.
Zgodnie z treścią art. 618b § 1 kpk w związku z udziałem w czynnościach postępowania sądowego, świadkowi wezwanemu przez sąd przysługuje zwrot zarobku lub utraconego dochodu. Ustawa nie wskazuje ograniczeń w zakresie tego z jakich źródeł może być utracony zarobek lub dochód. Należy więc przyjąć, że takim źródłem może być stosunek pracy, działalność rolnicza, działalność gospodarcza, umowa o dzieło, czy umowa zlecenie. Podstawą otrzymania zwrotu takiej należności jest jej utrata w związku z wezwaniem świadka do sądu. Nie można jednak zapominać, że jeżeli świadek przebywa na urlopie bezpłatnym, lub wykonuje pracę w godzinach, które nie kolidują z możliwością udziału w czynnościach postępowania sądowego, to wówczas nie traci źródła zarobku i nie ma prawa do uzyskania jego zwrotu. Także i przy wnioskowaniu o zwrot tej należności pamiętać należy, że ustawa nakazuje świadkowi należyte wykazanie utraty zarobku lub dochodu nie ustanawiając w tym zakresie przesłanki w postaci wysokości poniesionych kosztów (art. 618b § 3 kpk). Tak więc osoba pozostająca w stosunku pracy powinna złożyć zaświadczenie pracodawcy informujące o potrąceniu z wynagrodzenia świadka odpowiedniej kwoty z uwagi na nieświadczenie pracy spowodowane stawiennictwem przed organem procesowym. Podobny dokument powinien przedstawić świadek zarobkujący na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Osoba prowadząca działalność gospodarczą jednoosobowo może także okazać dokumentację dotyczącą jej przeciętnych dochodów w zbliżonym okresie. Pozostałe osoby powinny wszelkimi innymi sposobami starać się wykazać wysokość utraconego dochodu.
Postanowienie SO w Tarnobrzegu z dnia 11 lipca 2019 r., II Ka 90/19
Standard: 71799 (pełna treść orzeczenia)
godnie z treścią przepisu art. 618b § 1, 2, 3 i 4 k.p.k. świadkowi przysługuje zwrot zarobku lub dochodu utraconego z powodu stawiennictwa na wezwanie sądu lub organu prowadzącego postępowanie przygotowawcze.
Wynagrodzenie za utracony zarobek lub dochód za każdy dzień udziału w czynnościach postępowania przyznaje się świadkowi w wysokości jego przeciętnego dziennego zarobku lub dochodu. W przypadku świadka pozostającego w stosunku pracy przeciętny dzienny utracony zarobek oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu należnego pracownikowi ekwiwalentu pieniężnego za urlop.
Górną granicę należności, o których mowa w § 2, stanowi równowartość 4,6% kwoty bazowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, której wysokość, ustaloną według odrębnych zasad, określa ustawa budżetowa. W przypadku gdy ogłoszenie ustawy budżetowej nastąpi po dniu 1 stycznia roku, którego dotyczy ustawa budżetowa, podstawę obliczenia należności za okres od 1 stycznia do dnia ogłoszenia ustawy budżetowej stanowi kwota bazowa w wysokości obowiązującej w grudniu roku poprzedniego.
Utratę zarobku lub dochodu, o których mowa w § 1, oraz ich wysokość świadek powinien należycie wykazać.
Postanowienie SO w Łodzi z dnia 18 stycznia 2017 r., V Kz 8/17
Standard: 39648 (pełna treść orzeczenia)