Zbieg przestępstw z art. 279 k.k. i art. 288 k.k.
Kradzież z włamaniem (art. 279 k.k.) Zbieg przestępstw przeciwko życiu, zdrowiu, rodzinie, mieniu, wolności
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Przy kradzieży z włamaniem (art. 279 § 1 k.k.) wartością szkody jest wartość skradzionego mienia, bowiem istota tego przestępstwa polega na zaborze cudzej rzeczy ruchomej w celu przywłaszczenia, natomiast środkiem do tego prowadzącym jest włamanie.
Wartość mienia uszkodzonego podczas włamania co do zasady nie jest wartością szkody występku określonego w art. 279 § 1 k.k. W tej sytuacji przepis o kradzieży z włamaniem niejako konsumuje przepis o zniszczeniu lub uszkodzeniu mienia.
Jedynie w wypadku zasadniczego odwrócenia proporcji szkód tj. gdy szkody wyrządzona zniszczeniem mienia przy przestępstwie kradzieży z włamaniem jest znacząco większa niż wartość skradzionego mienia nie da się już zasadnie mówić o powyższej zasadzie i taki czy podlega kumulatywnej kwalifikacji przepisu kradzieży z włamaniem z przepisem o zniszczeniu lub uszkodzeniu mienia.
Wyrok SO Warszawa-Praga w Warszawie z dnia 20 kwietnia 2016 r., VI Ka 97/16
Standard: 76227 (pełna treść orzeczenia)
Przepis o kradzieży z włamaniem (art. 279 §1 k.k.) co do zasady konsumuje przepis o zniszczeniu lub uszkodzeniu mienia (art. 288 §1 k.k.), zwłaszcza gdy szkoda wyrządzona włamaniem jest niższa od szkody wyrządzonej kradzieżą. Włamanie polega na przełamaniu zabezpieczenia przed dokonaniem kradzieży. Przełamanie zaś zabezpieczenia najczęściej wiąże się z uszkodzeniem lub zniszczeniem mienia.
Kumulatywny zbieg przepisów art. 279 §1 k.k. i art. 288 §1 k.k. uzasadniony jest wówczas, gdy dochodzi do zasadniczego odwrócenia dysproporcji dóbr chronionych przez te przepisy, a więc gdy szkoda wyrządzona włamaniem jest zdecydowania wyższa od szkody wyrządzonej kradzieżą. Kumulatywną kwalifikację obejmująca obydwa te przepisy należy przyjmować szczególnie wtedy, jeżeli w trakcie kradzieży z włamaniem sprawca, przełamując zabezpieczenie, spowodował uszkodzenie mienia wydatnie wykraczające poza szkodę związaną z usunięciem przeszkody chroniącej dostęp do pomieszczenia, skąd dokonano kradzieży.
Wyrok SA w Białymstoku z dnia 12 lipca 2013 r., II AKa 126/13
Standard: 76975 (pełna treść orzeczenia)