Dopuszczalność listu żelaznego w razie wydania postanowienia o tymczasowym aresztowaniu
Przesłanki i zakres ochrony listu żelaznego (art. 282 k.p.k.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Nie ma formalnoprawnych przeszkód do wydania listu żelaznego wobec podejrzanego pomimo obowiązywania postanowienia w przedmiocie aresztu tymczasowego.
W ostatnim czasie w judykaturze sądów apelacyjnych pojawiła się linia orzecznicza, zgodnie z którą istniejący stan normatywny nie wyklucza możliwości zastosowania instytucji listu żelaznego, w sytuacji uprzedniego wydania postanowienia w przedmiocie zastosowania izolacyjnego środka zapobiegawczego, o ile oczywiście środek ten nie jest wykonywany w chwili procedowania w przedmiocie wydania listu żelaznego (postanowienie Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 14 lutego 2018 r. w sprawie o sygn. akt II AKz 118/18, postanowienie Sądu Apelacyjnego w Lublinie z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie o sygn. akt II AKz 321/18).
U podstaw prezentowanego wyżej poglądu leży nie tylko fakt, że obowiązujące przepisy nie przewidują zakazu stosowania listu żelaznego przy obowiązywaniu postanowienia w przedmiocie tymczasowego aresztowania, ale również względy funkcjonalne. Jak słusznie zauważył w uzasadnieniu cytowanego postanowienia Sąd Apelacyjny w Katowicach, ograniczenie dopuszczalności wydania listu żelaznego jedynie do tych sytuacji, w których wobec podejrzanego (oskarżonego) nie zastosowano izolacyjnego środka zapobiegawczego, redukuje możliwość procesowego wykorzystania przedmiotowej instytucji do przypadków marginalnych. Zwrócić należy również uwagę, że kognicja w sprawie tak ważnej decyzji, jaką jest wydanie listu żelaznego została przeniesiona ma szczebel Sądu Okręgowego, niezależnie od etapu postępowania karnego, co dodatkowo - w aspekcie funkcjonalnym - powyższy pogląd wspiera.
Postanowienie SA w Białymstoku z dnia 2 sierpnia 2018 r., II AKz 299/18
Standard: 39447
Stosowanie tymczasowego aresztowania, samo w sobie, nie stoi na przeszkodzie uwzględnieniu wniosku o wydanie listu żelaznego, pod warunkiem spełnienia przesłanek merytorycznych zastosowania owej instytucji i przy założeniu, że izolacyjny środek zapobiegawczy nie jest faktycznie wykonywany. Na takim stanowisku stanął Sąd Apelacyjny w Katowicach w postanowieniu z 14 lutego 2018 r. w sprawie II AKz 118/18.
Postanowienie SA w Lublinie z dnia 30 maja 2018 r., II AKz 321/18
Standard: 39445 (pełna treść orzeczenia)